Apple dostal od Evropské komise pokutu 1,8 miliardy eur

Sankce je za to, že Apple bránil službám pro streamování hudby informovat uživatele...

Apple dostal od Evropské komise pokutu 1,8 miliardy eur
 Redakce
Redakce

Americká technologická společnost Apple dostala od Evropské komise (EK) pokutu více než 1,8 miliardy eur (přes 45 miliard Kč). Sankce je za to, že Apple bránil službám pro streamování hudby informovat uživatele o možnostech platby mimo svůj obchod App Store, oznámila dnes komise. Pro Apple je to první pokuta, kterou od antimonopolního orgánu Evropské unie dostal. Apple hodlá rozhodnutí napadnout u soudu.

Vyšetřování odstartovala stížnost, kterou v roce 2019 podala na Apple švédská streamovací služba Spotify.

Reklama

"Apple po desetiletí zneužíval svého dominantního postavení na trhu distribuce aplikací pro streamování hudby prostřednictvím obchodu App Store," uvedla komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. "Dělal to tím, že omezoval vývojáře v informování spotřebitelů o alternativních a levnějších hudebních službách dostupných mimo ekosystém Applu. To je podle antimonopolních pravidel EU nezákonné," dodala.

Apple rozhodnutí EU kritizuje a hodlá je napadnout u soudu. "Rozhodnutí bylo přijato navzdory tomu, že Evropská komise nezjistila žádné věrohodné důkazy o škodách pro spotřebitele. Ignoruje realitu trhu, který prosperuje, který je konkurenční a který rychle roste," uvedla americká firma ve sdělení, z něhož cituje agentura Reuters.

Reklama

Apple dodal, že největší přínos z tohoto rozhodnutí bude mít firma Spotify. Její představitelé se s lidmi z EK setkali v této záležitosti více než pětašedesátkrát, uvedl Apple.

"Dnešní rozhodnutí, paradoxně ve jménu hospodářské soutěže, jen upevňuje dominantní postavení úspěšné evropské společnosti, která je na trhu s digitální hudbou jednoznačným lídrem," dodal Apple. Spotify má na evropském trhu se streamováním hudby podíl 56 procent.

Evropská komise uvedla, že omezení vynucovaná firmou Apple znamenají nespravedlivé obchodní podmínky. To je relativně nový argument v antimonopolním řízení, který použil také nizozemský antimonopolní úřad v rozhodnutí proti Applu v případu seznamovacích aplikací v roce 2021, upozorňuje Reuters.

Při stanovení výše pokuty EK zohlednila délku trvání a závažnosti protiprávního jednání a celkový obrat a tržní kapitalizaci Applu. Zohlednila také skutečnost, že Apple v rámci správního řízení předložil nesprávné informace. K základní částce pokuty pak přidala paušální částku jako odstrašující prostředek, protože významná část škody způsobené jednáním Applu byla nepeněžní. Vestagerová upřesnila, že celková pokuta činí 1,84 miliardy eur, což je 0,5 procenta celosvětového obratu Applu. Z toho 1,8 miliardy eur je odstrašující částka, kterou EK použila při stanovení pokuty poprvé. Komise může podle svých pravidel uložit pokutu až do deseti procent z celosvětového obratu sankcionované firmy.

Americký konkurent Google, na rozdíl od Applu, dostal od EK v uplynulých letech už tři antimonopolní pokuty v celkové výši přes osm miliard eur.

Apple se zároveň snaží urovnat jiné antimonopolní vyšetřování v EU a nabídl zpřístupnění svých mobilních platebních systémů konkurentům. EK si už vyžádala zpětnou vazbu od konkurentů a uživatelů a nabídku pravděpodobně přijme bez vyměření pokuty.

Nynější pokuta pro Apple přichází ve stejném týdnu, kdy začnou platit nová pravidla EU, jejichž cílem je zabránit velkým technologickým společnostem ovládat digitální trhy. Takzvaný Akt o digitálních trzích (DMA) má začít platit ve čtvrtek a stanovuje firmám jako Apple, Meta Platforms, Alphabet či ByteDance - označovaných jako gatekeeper - povinnosti a zákazy pod hrozbou vysokých pokut. Gatekeeper je vlivný podnik, jenž významně ovlivňuje provoz internetu.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama