Některé chyby se opakují tak často, že mají své vlastní jméno

Investoři si většinou myslí, že jsou při sestavování svých portfolií racionální. V praxi se však...

Některé chyby se opakují tak často, že mají své vlastní jméno
 Redakce
Redakce

Investoři si většinou myslí, že jsou při sestavování svých portfolií racionální. V praxi se však setkáváme s celou řadou stále se opakujících chyb. Jedna z nich je natolik častá, že dokonce získala své vlastní jméno. Říká se jí chyba utopených nákladů.

Představme si situaci, kdy investor potřebuje peníze a rozhodne se, že prodá část svého akciového portfolia. Na výběr má přitom dvě možnosti. Buď prodá akcie společnosti A, na kterých vydělal pěkných 10 procent, nebo prodá akcie společnosti B, čímž by realizoval ztrátu 5 procent. Pro kterou možnost se pravděpodobně rozhodne?

Reklama

 

Mnozí investoři by zřejmě prodali akcie společnosti A, aby měli dobrý pocit, že na burze vydělali. V jejich úvaze hrají silnou roli takzvané utopené náklady, které je nutí poměřovat vyhlídky investic vzhledem k realizované nákupní ceně. Ve skutečnosti však další vývoj investic není ovlivněn již vynaloženými náklady. Ty jsou utopené a neměly by proto ovlivňovat rozhodování.

Reklama

 

Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:



Jediné, co by mělo být rozhodující, je úvaha nad tím, které akcie v budoucnu přinesou větší zisk. Kdybychom pro jednoduchost předpokládali, že akcie společností A i B budou pokračovat ve svých současných trendech, je jistě lepší realizovat malou ztrátu a prodat akcie společnosti B. Díky tomu se budeme moci těšit na velký zisk, až jednou prodáme akcie společnosti A.

 

Mnoho investorů však podlehne klamu utopených nákladů. Raději realizují malý zisk prodejem akcií společnosti A, aby mohli dál držet akcie společnosti B. Budou doufat, že jednoho dne se negativní trend otočí. Mezitím se však budou propadat do stále hlubší ztráty.


[sc:articleform id=1 articleid=1927]




"Často se investoři poučí z chyb svých předchůdců, až když je sami zopakují a utrpí bolestivé ztráty."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama