Koruna před zasedáním ČNB udržuje stabilní pásmo

Minulý týden byl na trzích velice zajímavý, když v USA probíhalo jedno z nejhůře predikovatelných zasedání americké centrální banky, na kterém došlo k prvnímu snížení úrokových sazeb od roku 2020.

Koruna před zasedáním ČNB udržuje stabilní pásmo
Vít Mikušek
Vít Mikušek

Pravděpodobnost jednotlivých měnově-politických kroků se měnila jako na houpačce, přesto však tržní konsenzus skončil na variantě snížení sazeb o 50bb, což se nakonec potvrdilo. Drtivá většina analytiků přitom odhadovala jejich mírnější pokles. Fed se tak přiklonil k reakci na svižné zpomalování aktivity na trhu práce, jehož kondice v posledních týdnech vyvolává mezi investory obavy o udržení ekonomického růstu. Poměrně těsná prognóza pro trh práce z pera Fedu navíc neposkytuje příliš prostoru pro jeho další ochabování, což zvyšuje šance na rychlejší pokles úrokových sazeb. Situace v oblasti inflace zatím nezůstává bez rizika, nicméně Fed akcentuje dílčí pokroky.

V souvislosti s tímto vývojem jsme přistoupili k revizi prognózy úrokových sazeb Fedu, kdy nyní vidíme prostor pro jejich rychlejší snižování. Očekáváme, že letos může přijít ještě jeden větší „cut“ o 50bb, do konce roku by tak cílový koridor referenčních sazeb mohl klesnout z 4,75-5,00 % až na 4,00-4,25 %. V příštím roce očekáváme postupný pokles sazeb až ke 3 %. V reakci na nynější zasedání vidíme mírný tlak na pokles amerických dluhopisových výnosů na kratším konci křivky, což podporuje rychlejší návrat jejího strmějšího tvaru. Vzhledem tomu, že trh očekává a již zaceňuje poměrně holubičí scénáře měnové politiky, je však prostor pro další pokles výnosů omezený.

Tento týden bude vývoj na českých finančních trzích lemován zasedáním ČNB, která by podle naší i tržní prognózy měla opět snížit úrokové sazby o 25bb. Pravděpodobnost pozastavení cyklu uvolňování měnové politiky nyní vnímáme jako velmi nízkou. Spíše je možné očekávat několik hlasů v rámci bankovní rady i ve prospěch razantnějšího snížení sazeb, ačkoli většina se pravděpodobně přikloní k zachování současného tempa. To potvrzují i nedávná vyjádření některých členů bankovní rady, zejména Jana Kubíčka a Tomáše Holuba kteří upozornili, že přerušení cyklu by nyní bylo předčasné. Pro Tomáše Holuba, který se údajně bude rozhodovat mezi snížením sazeb o 25 a 50bb, zároveň půjde o předposlední měnově-politické zasedání v roli člena bankovní rady, jelikož jeho mandát vyprší v prosinci. Prezident Pavel minulý pátek po jednání s guvernérem Michlem oznámil, že nástupcem Holuba by měl být hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler. Koruna, která v posledních dnech udržuje stabilní pásmo mezi 25,05-25,10 EUR/CZK, by se v tomto týdnu mohla vzhledem k očekávanému snížení sazeb obchodovat na mírně slabších hodnotách, výrazné oslabení však neočekáváme.

Více o měna česko

Vít Mikušek
Vít Mikušek
analytik Raiffeisen Bank

Vít Mikušek je makroekonomickým analytikem Raiffeisenbank se zaměřením na oblast finančních trhů. Vystudoval magisterský obor Ekonomie a finance na Institutu ekonomických studií FSV UK, v rámci souběžného bakalářského studia na VŠE a FSV UK se věnoval teoretické ekonomii a veřejné politice. Do oblastí jeho zájmu patří globální politická ekonomie a finanční trhy včetně disruptivních technologií a kryptoměn. Před nástupem do Raiffeisenbank strávil 1,5 roku na výzkumné stáži na Yokohama National University v Japonsku.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama