Poptávka po průmyslových nemovitostech klesla za tři čtvrtletí o 16 %
Poptávka po pronájmech průmyslových, skladových a logistických areálů v České republice za tři čtvrtletí letošního roku klesla meziročně o 16 procent. Ve třetím čtvrtletí vzrostla průmyslová plocha v ČR o 161.500 metrů čtverečních, tedy o 6,4 procenta.
Počet dokončených ploch za prvních devět měsíců ale ve srovnání s pětiletým průměrem klesl o 29 procent. Neobsazenost koncem léta mezičtvrtletně mírně vzrostla na zhruba tři procenta, reálně by ale mohla být i vyšší. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Colliers, kterou má ČTK k dispozici.
Podle Colliers menší nabídka nových míst v kombinaci s levnější zahraniční konkurencí a zlevňujícími se staršími prostorami vede k poklesu nájemného. "Rozdíly v nájmech a pobídkách nabízených na sousedních trzích odradily mnoho potenciálních klientů. Následkem toho jsme u pronajímatelů stále častěji svědky snižování nájmů a zvyšování pobídek ve snaze zvýšit konkurenceschopnost," řekl ředitel oddělení průzkumu trhu ve společnosti Colliers Josef Stanko. Nájemné podle analýzy zůstává ve třetím čtvrtletí zatím stejné, tedy zhruba sedm až 7,50 eura (okolo 180 Kč) za metr čtvereční. Stanko ale odhaduje, že ho některé firmy budou vzhledem k okolnostem snižovat.
Poptávka ve třetím čtvrtletí činila 355.100 metrů čtverečních. Nově uzavřené smlouvy z toho činily 61 procent, s tím že podobně jako v předešlé době většinu z toho tvořily předpronájmy míst ve výstavbě. Colliers očekává, že poptávka v letošním roce bude výrazně slabší. Téměř dvě třetiny poptávky tvořily výrobní firmy a následně 23 procent firmy přepravní a 14 procent distribuční společnosti.
Momentálně je v ČR největší neobsazenost průmyslových a skladových center od konce roku 2020, podle analýzy ale stále nedosahuje úrovně před pandemií koronaviru. Zatímco v minulosti stály za skokovým navýšením neobsazenosti nově dokončené projekty s nepronajatými prostory, současný nárůst je způsoben spíš uvolňováním současných míst.
Stanko zároveň uvedl, že reálná neobsazenost by mohla být i pětiprocentní a další tři procenta volných míst by pak mohly tvořit prostory ve stavu těsně před dokončením čekající na nájemce. Skutečná míra neobsazenosti by tak podle něj mohla být bližší hodnotám evidovaným v dalších zemích střední Evropy. Například v Polsku a Maďarsku je okolo devíti procent volné plochy a na Slovensku pět procent.
V ČR je v současnosti 12,2 milionů metrů čtverečních průmyslové plochy. Ve výstavbě je zhruba 1,4 milionu metrů čtverečních a dalších 2,5 milionu metrů čtverečních plánovaných projektů má platné stavební povolení a čeká na zahájení stavby.