Řidiči budou muset sáhnout hlouběji do peněženek
V uplynulém týdnu docházelo k růstu cen pohonných hmot...
V uplynulém týdnu docházelo k růstu cen pohonných hmot. Ceny na čerpacích stanicích reagovaly na oslabování kurzu koruny vůči dolaru. Za jeden dolar lze aktuálně získat 23,18 koruny, což je o 77 haléřů více než před rokem. Oslabování koruny by mohlo pokračovat i v následujících měsících. Mnozí investoři se domnívají, že otevřená česká ekonomika bude jednou z obětí obchodních válek, což se podepisuje na kurzu naší měny. V důsledku tohoto vývoje prodražuje dovoz do České republiky, což se týká i ropy a ropných produktů.
Cena ropy je jednou z dalších obětí obchodních válek. Investoři se obávají, že omezování obchodu mezi Spojenými státy a Čínou sníží poptávku po ropě, což se projevuje propadem ceny. Ropa Brent se aktuálně obchoduje poblíž 69 dolarů za barel, což je o 3 dolary za barel méně než před týdnem. Přestože však cena ropy klesá, slabý kurz koruny brání poklesu cen na čerpacích stanicích v České republice. Současný vývoj bude přetrvávat i na začátku června, takže řidiči si na zlevňování pohonných hmot budou muset počkat.
K poklesu ceny ropy přispívá zhoršující se ekonomická situace v Číně. Na druhé straně výkyvům v ceně ropy směrem dolů brání pokračující omezování dodávek kartelu OPEC. Zástupci kartelu OPEC se 25. června sejdou se svými spojenci včetně Ruska a budou jednat o dalším možném omezování těžby.
[sc:articleform id=12 articleid=712]
"Prudkému propadu ceny ropy brání sankce Spojených států na Írán a Venezuelu. Bolívarovská republika Venezuela navíc trpí děsivými problémy. Tamní ekonomika v loňském roce klesla o 22,5 procenta při nepředstavitelné inflaci 130 060 procent."