Typy dluhopisů

Podstatou dluhopisu je závazek emitenta za předem stanovených podmínek v pravidelné frekvenci platit majiteli dluhopisu sjednaný úrok a po uplynutí splatnosti dluhopisu následně i jistinu (nominální hodnotu dluhopisu - částku, kterou věřitel dlužníkovi půjčil).

Typy dluhopisů
Štěpán Křeček
Štěpán Křeček

Reklama

Dělení dluhopisů aneb jak se vyznat v dluhopisech


Hraje-li v posuzování dluhopisů roli matematika, pak první  skupinou kritérií, kterými lze dluhopisy rozlišovat, jsou parametry, které vstupují do investičních kalkulací. 
Jedná se především o následující:

A. Dobu splatnosti
, tj. termín, kdy bude věřiteli zpět vrácena celá jistina dluhopisu. Počítá se obvykle na léta. Čím je kratší, tím nižší bývá úrok, neboť spojená rizika jsou menší. 
Dělení se pak nabízí vcelku jednoduché na:

Reklama
  • krátkodobé -  se splatností do jednoho roku,
  • střednědobé - se splatností mezi jedním a deseti lety,
  • dlouhodobé -  s konečnou splatností převyšující hranici deseti let,
  • Perpetuitu – splatnost není uvedena, dluhopis je vydán natrvalo a trvale vyplácí kupóny.


B. Typ úročení, tj. způsob stanovení kupónu, a to minimálně ve dvou ohledech :

  • 1. Dle konstrukce úrokové sazby, kde lze rozlišovat například:
  • pevnou (fixní) úrokovou sazbu (fix rate bond) po celou dobu života dluhopisu,
  • proměnlivou (variabilní) úrokovou sazbu (floater) obvykle navázanou na mezibankovní úrokové sazby,
  • s nulovým zúročením neboli diskontované dluhopisy (zero-coupon bond) – takový dluhopis nemá kupóny (to odpovídá formálně nulové úrokové sazbě), ale je emitován se slevou vůči nominální hodnotě, tzv. diskontem, diskontní sazbou. Od této slevy se odvíjí výnos věřitele inkasovaný při celkovém splacení dluhopisu.
  • indexové dluhopisy (index-linked bonds) mají kupónové platby vázané na vývoj nějakého indexu, např. cen, mezd, komodit atp.
2. Dle frekvence výplaty – nejčastěji jsou kupóny vypláceny jednou ročně, existují např. i kupóny s pololetní výplatou, nebo naopak s odloženou platbou kupónu atd. 

K výše uvedeným parametrům přirozeně náleží i údaje o velikosti celé emise a o měně, ve které je dluhopis denominován.


Typologie dluhopisů

Další skupina kritérií je spojena s emitentem. Smyslem je postihnout jeho bonitu, jinými slovy schopnost splatit své závazky plynoucí z vydaných dluhopisů.

Typologie dluhopisů pak obsahuje nejčastěji následující druhy dluhopisů:

  • Státní dluhopisy (government bonds) – tradičně spojované s nejnižšími riziky, neboť za splacení dluhopisů ručí stát.
  • Municipální dluhopisy (municipal bonds) – emitenty jsou obce; i zde se jedná o poměrně bezpečnou investici.
  • Bankovní dluhopisy emitované bankami, jak praví samotný název. Lze je vnímat již jako svébytný druh firemního dluhopisu s výhodami  specifik bankovního sektoru; lze je totiž např. lépe posuzovat vzhledem k řadě informačních povinností a vzhledem k regulaci bankovního sektoru.
  • Podnikové (firemní) dluhopisy (corporate bonds) – promítají se do nich podnikatelská rizika emitenta - firmy, jeho velikost atd., ale nesou obvykle zajímavější úrok.
  • Vysoko úročené dluhopisy (high-yield bonds) – typicky jde o rizikovější dluhopisy s ratingem mimo investiční pásmo, které za cenu zmíněného rizika nabízejí nadstandardně vysoké kupóny. 

 Ke všem výše uvedeným dělením a charakteristikám dluhopisů ještě jednou zdůrazněme, že nejde o úplný a vyčerpávající seznam, což zde ani nebylo cílem. Koneckonců, samotná finanční praxe přináší postupně nové a nové varianty, které je třeba vždy řádně prostudovat, což ostatně platí v případě jakékoliv investice.


Dluhopisy (obchodování s dluhopisy a emise dluhopisů)  nepatří mezi aktuálně nabízené produkty společnosti BH Securities. Pro více informací o stávajících možnostech investování nám můžete napsat, třeba přes kontaktní formulář níže.

[sc:articleform id=11 articleid=458]


Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama