Podcasty a videa

Hlubší pronikání do problematiky investování nemusí vždy znamenat studování grafů a pročítání sáhodlouhých zpráv. Připravili jsme pro vás sekci Podcasty a videa, kde najdete zajímavé rozhovory s zkušenými analytiky a ekonomickými experty. Popovídáme si o tržních trendech, strategiích pro osobní finance nebo odborně rozebereme aktuální události. Nalaďte se a investujte s rozvahou.

Danuše Nerudová: Potřebujeme štíhlý a efektivní stát

Danuše Nerudová je česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka. V roce 2018 byla jmenována rektorkou Mendelovy univerzity v Brně. Jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody pracovala na penzijní reformě. Zároveň je členkou iniciativy KoroNERV-20. Se Štěpánem se bavili o státním rozpočtu, důchodové reformě a inflaci.

Stanislav Trávníček: Energetická krize pohledem regulátora

Stanislav Trávníček je předseda Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Získal inženýrský i doktorský titul z elektrotechniky se zaměřením na ekonomiku a řízení energetiky. Tomuto oboru se následně věnoval v podstatě celý svůj profesní život. Se Štěpánem do podcastu Offline přišel probrat řadu témat, které jsou v současné době energokrize a rostoucích cen energií velmi aktuální.

Tomáš Sedláček: Stabilitu jsme zaměnili za růst

Tomáš Sedláček je český ekonom, myslitel a vysokoškolský pedagog. V minulosti byl poradcem prezidenta Václava Havla a ministra financí. Od roku 2009 je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), kde se stal garantem pro veřejné finance. Přednáší ekonomii a dějiny ekonomických teorií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a také na University of New York in Prague. V roce 2011 se stal členem správní rady Nadačního fondu proti korupci. Zároveň je lektorem European Leadership & Academic Institute v Praze. Jeho hlavní publikace Ekonomie dobra a zla byla přeložena již do 23 jazyků. Sám sebe označuje s nadsázkou za „filosofujícího ekonoma“. Pozvání do podcastu Offline přijal již podruhé a také tentokrát společně se Štěpánem probrali řadu aktuálních, ale také velmi nadčasových témat.

Václav Loula: Ropa je nervózní komodita

Václav Loula pracoval v letech 1979–1981 na pozici vedoucího odboru řízení a kontroly jakosti společnosti Chemopetrol. V letech 1982–1992 působil jako specialista pro národohospodářské koncepce pro oblast ropy a petrochemie. V letech 1992–1993 byl vedoucím odboru marketingu a tiskový mluvčí pro společnost Benzina. V dalších letech byl obchodním ředitelem, ředitelem pro jakost a vnější vztahy Benziny a od roku 2015 až do současnosti je poradcem, expertem a uznávaným odborníkem v petrolejářském průmyslu. Současně působí také jako odborný mluvčí ČAPPO a předseda Výboru pro certifikaci výrobků. Se Štěpánem se setkali na jedné ze společenských akcí automobilového fondu a zapovídali se o automobilismu i ekonomice. "Slovo dalo slovo", padlo pozvání a vznikl tento zajímavý rozhovor ve studiu na atraktivním témata kolem pohonných hmot, která rezonují současnou společností.

Tomáš Enge: Jízda na limitu vozu je potěšení

Tomáš Enge je automobilový závodník, který startoval téměř ve všech prestižních závodech po celém světě. Jako doposud jediný Čech pilotoval vůz Formule 1. S Tomášem se Štěpán setkal na akci pořádané fondem Engine Classic Cars. Výsledkem bylo pozvání do studia a toto příjemné povídání na rozličná témata z oblasti vrcholového motorsportu i Tomášovy úspěšné kariéry.
Reklama

Alexandr Vondra: Svět máme svěřený a měli bychom ho vracet lepší

Alexandr Vondra začínal svou politickou kariéru v disentu, spoluzakládal Občanské fórum a v jeho bytě v Trojanově ulici vznikl pozdější týdeník Respekt. Vystudovaný přírodovědec pracoval po revoluci jako poradce Václava Havla, stál u zrodu české zahraniční politiky, Visegrádské spolupráce i vstupu do NATO. Čtyři roky působil jako český velvyslanec ve Washingtonu. Po několika letech působení ve vrcholné politice na ministerských postech odešel do soukromého sektoru a odstěhoval se na venkov. V roce 2019 se z 15. místa kandidátky prokroužkoval do Evropského parlamentu. Se Štěpánem si přišel popovídat o aktuálním dění ve světě, jeho mocenském rozložení a třeba i o tom, jak se dívá na aktuální trendy v oblasti udržitelného rozvoje a Green Dealu.

Tomáš Etzler: Číňané umí trpět, ale jednou to bouchnout musí

Tomáš Etzler pracoval jako novinář České televize a CNN. Jako první Čech získal Cenu Emmy. Proslavil se svými reportážemi z Číny. Nově vydal dokumentární film Nebe a knihu Novinářem v Číně.  Se Štěpánem si ve studiu povídali o současné Číně, její politice, ale také společenském vývoji a souvislostech s děním v okolním světě tak, jak je vidí na základě svých profesních i osobních zkušeností, které s touto zemí má.

Petr Fejk: Dokud nevysvětlíte svůj názor druhým tak ho nemáte

Petr Fejk je manažer, člověk mnoha zájmů, s velmi pestrou kariérní zkušeností. Začínal jako středoškolský učitel literatury a historie, nejvíce se ale zviditelnil v úloze ředitele Zoo Praha, kterou během 13 let proměnil ze staré, šedivé instituce na jednu z nejkrásnějších a nejuznávanějších zoo světa. Vedle toho i šéfoval rockovému klubu, hrál divadlo nebo vedl Českou národní budovu v New Yorku. Poslední jeho aktivitou je kniha Jak se dělá zoo, kterou si sám vydal a jezdí s ní po Čechách číst a přednášet. Petr Fejk je držitelem titulu Manažer roku (2005), Marketér roku (2006) a Ceny ministra životního prostředí ČR (2008). Se Štěpánem si povídali o jeho životě, profesní dráze i řadě témat z jeho současného života.

Tatiana Čabáková: Odliv mozků ze Slovenska do ČR je stále silný

Tatiana Čabáková se narodila a vyrostla v Martině, ve městě, které leží v údolí mezi Malou a Velkou Fatrou. Díky tomu celoživotně miluje tyto kopce, kam rádi jezdí i čeští turisté. Vystudovala žurnalistiku v Bratislavě, kde později pracovala ve Slovenském rozhlasu. Do Prahy se přestěhovala za svým manželem, žije tady již 23 let. Kromě toho, že pracuje v Českém rozhlasu jako moderátorka a editorka slovenského vysílání, již 20 let vede Nadaci pro rozvoj vzdělání. A právě především o této nadaci, kterou BH Securities dlouhodobě podporuje, si přišla popovídat se Štěpánem do studia. Výsledně však diskuse přinesla i další, širší témata, jako jsou například odliv mladých talentů ze Slovenska, úloha novinářské profese či širší pojetí a výklad svobody tak, jak jí dnes můžeme vnímat a vykládat.

Radovan Vávra: Investorův průvodce po galaxii 3/3

Radovan Vávra je milující manžel, hrdý otec, pravidelný psovod a primitivní antikomunista. Vystudoval ekonomii, dříve vedl Komerční banku, dnes je uznávaným investorem. Se Štěpánem již v květnu tohoto roku natočili podcast o ekonomických a investičních tématech, který se setkal s velmi kladným ohlasem. A právě proto se setkali ve studiu podruhé, aby mohli diskutovat znovu a více do hloubky. Výsledkem je seriál podcastů o třech dílech, které vám představíme postupně. Dnes vám přinášíme poslední, závěrečnou epizodu, v níž společně probrali další řadu investorských témat i konkrétních akciových titulů.
Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama