4 koruny navíc za minerálky a slazené nápoje. Už od roku 2026 přichází povinné zálohování
Povinné zálohování plastových lahví a nápojových plechovek má přinést výrazné zlepšení v recyklaci a snížení množství odpadu v přírodě i na veřejných místech. Od ledna 2026 tak lidé nově při nákupech zaplatí 4 koruny jako vratnou zálohu.
Novela zákona o obalech, kterou schválila vláda, rovněž zavádí recyklační poplatky za papírové reklamní letáky. Cílem je, aby do roku 2029 bylo recyklováno 90 % těchto obalů.
Vláda ČR schválila návrh zákona, který zavádí povinné zálohování plastových lahví a nápojových plechovek. Tento krok má zásadně přispět k většímu množství obalů určených k recyklaci a snížit objem odpadu, který končí v přírodě, na skládkách nebo ve spalovnách. Zálohování se bude vztahovat na plastové lahve s obsahem nealkoholických a alkoholických nápojů do 15 % alkoholu a na všechny nápojové plechovky. Výjimku tvoří pouze mléko a mléčné výrobky.
„Dnes končí mimo kontejnery na tříděný odpad každá pátá PET lahev a tři ze čtyř plechovek. 400 milionů plastových lahví a 500 milionů plechovek ročně skončí v přírodě, na skládce či ve spalovně. A to samotný oddělený sběr neznamená recyklaci, u plastů je poměr zhruba poloviční a u hliníku se to nedaří téměř vůbec, jen něco přes čtvrtinu z vybraného množství,“ uvedl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
Vratná záloha 4 koruny
Zálohový systém by měl do roku 2029 zajistit recyklaci až 90 % všech prodaných nápojových obalů. Spotřebitelé zaplatí při nákupu vratnou zálohu ve výši čtyř korun, kterou získají zpět při vrácení obalů do sběrných míst. Tento systém se osvědčil již v 16 evropských zemích. „Zálohový systém se osvědčil už v 16 zemích Evropy, další budou přibývat a ČR je tak jedna z posledních zemí kolem nás, která ještě nezálohuje PET ani plechovky,“ dodal Hladík.
Zapojí se supermarkety, benzínky i obce
Nápojové obaly budou moci zákazníci vracet v prodejnách nad 50 metrů čtverečních, na čerpacích stanicích a dalších sběrných místech. Sběrná místa povinně vzniknou také v obcích s více než 300 obyvateli, pokud tam není jiné místo odběru. V celém systému bude více než 11 000 povinných sběrných míst, a dobrovolně se mohou připojit i menší prodejny, stánky nebo obce. Systém bude spravovat centrální operátor, jehož činnost bude kontrolovat Ministerstvo životního prostředí.
„Pokud nebude zavedeno zálohování, znamená to vyšší výdaje pro obce i větší poplatek pro občany. Zálohový systém se osvědčil a pomůže nám recyklovat až 90 % plastových lahví a plechovek,“ zdůraznil ministr Hladík.
Recyklační poplatky na letáky
Novela zákona také zavádí recyklační poplatek za papírové reklamní letáky. Tento poplatek by měly hradit distribuční společnosti, které letáky doručují do schránek. Cílem je snížit množství odpadu z nevyžádaných reklamních materiálů a ulevit obcím, které dosud nesly náklady spojené s jejich likvidací. Podle vrchního ředitele sekce ochrany životního prostředí Davida Surého dostane každá česká domácnost ročně až 400 nevyžádaných letáků, které často končí přímo v kontejnerech na tříděný papír. „Náklady na jejich odstranění dnes nesou výhradně obce a výrobci na ně nijak nepřispívají. To je praxe, kterou chceme opustit,“ uvedl Surý. Nový systém zálohování a recyklačních poplatků by měl nejen zvýšit míru recyklace a snížit objem odpadu, ale také finančně podpořit obce. Ty dostanou prostředky nejen z manipulačních poplatků za provoz sběrných míst, ale také z nevyzvednutých záloh, což může přinést v průměru 39 korun na obyvatele ročně.