Bern pomůže bance UBS při problémech s Credit Suisse

Švýcarská vláda zaplatí největší švýcarské bance UBS až devět miliard franků...

Bern pomůže bance UBS při problémech s Credit Suisse
 Redakce
Redakce

Švýcarská vláda zaplatí největší švýcarské bance UBS až devět miliard franků (219 miliard Kč), pokud nastanou problémy kvůli jejímu převzetí zkrachovalého domácího konkurenta Credit Suisse. Vláda v Bernu to uvedla ve svém dnešním sdělení. Šéf UBS také naznačil, že banka převzetí svého někdejšího rivala dokončí v pondělí 12. června.

Vláda a UBS dnes podepsaly technické detaily smlouvy. Vláda si například i vynutila, že sídlo banky zůstane ve Švýcarsku.

Reklama

UBS bude mít plný přístup ke všem dokumentům Credit Suisse až po dokončení převzetí. Teprve pak může začít správně vyhodnocovat rizika. Pokud při zpracování úvěrů, derivátů a dalších strukturovaných produktů vzniknou ztráty, prvních pět miliard franků podle smlouvy pokryje sama UBS. Pokud budou ztráty vyšší, poskytne stát až devět miliard franků ze státní pokladny. V případě ještě vyšších ztrát musí UBS znovu zakročit sama.

Podle ministerstva financí se UBS zavázala spravovat aktiva způsobem, který minimalizuje ztráty a maximalizuje výnosy. Musí pravidelně podávat zprávy o finančních a právních rizicích.

Reklama

Credit Suisse byla jedním z největších světových správců majetku a jednou z třiceti klíčových bank v globální finanční architektuře. Její krach by tudíž mohl otřást mezinárodním finančním systémem. Po sérii skandálů, několika vysokých čtvrtletních ztrátách a masivním výběru prostředků ze strany klientů jí v březnu hrozila insolvence.

Aby švýcarská vláda odvrátila globální bankovní krizi, dohodla záchranu Credit Suisse tak, že ji převezme její rival UBS. Částečně k tomu přispěl i tlak ze zahraničí, vzhledem k tomu, že Credit Suisse byla systémově důležitou bankou.

UBS platí za Credit Suisse tři miliardy franků. Přitom podle odhadů by například vstup jen švýcarských aktivit Credit Suisse na burzu mohl vynést až 15 miliard franků, uvedla agentura DPA.


Zdroj: ČTK

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama