Častá chyba při obchodování na burze

Investoři si většinou myslí, že jsou při sestavování svých portfolií racionální...

Častá chyba při obchodování na burze
 Redakce
Redakce

Investoři si většinou myslí, že jsou při sestavování svých portfolií racionální. V praxi se však setkávám s celou řadou stále se opakujících chyb. Jedna z nich je natolik častá, že dokonce získala své jméno. Říká se jí chyba utopených nákladů. Představme si situaci, kdy investor potřebuje peníze a rozhodne se, že prodá část svého akciového portfolia. Na výběr má přitom dvě možnosti. Buď prodá akcie společnosti A, na kterých vydělal pěkných 10 procent, nebo prodá akcie společnosti B, čímž by realizoval ztrátu 5 procent. Pro kterou možnost se pravděpodobně rozhodne? Většina investorů by zřejmě prodala akcie společnosti A, aby měli dobrý pocit, že na burze vydělali. V jejich úvaze přitom hrají silnou roli takzvané utopené náklady, které je nutí poměřovat vyhlídky investic vzhledem k realizované nákupní ceně. Ve skutečnosti však další vývoj investic není ovlivněn již vynaloženými náklady. Ty jsou utopené a neměly by proto ovlivňovat rozhodování. Jediné, co by mělo být rozhodující, je úvaha nad tím, které akcie v budoucnu přinesou větší zisk. Jestliže by například šlo předpokládat, že akcie společností A i B budou pokračovat ve svých současných trendech, je lepší realizovat malou ztrátu, prodat akcie společnosti B a přitom se těšit na velký zisk v budoucnu. Mnoho investorů však raději podlehne klamu utopených nákladů. Realizují malý zisk a budou dál držet akcie společnosti B, na kterých budou prohlubovat svou ztrátu.

[sc:articleform id=1 articleid=874]



"O rozhodování investorů bylo napsáno již mnoho knih. Osobně bych doporučil poněkud netradiční knihu: Myšlení rychlé a pomalé. Napsal ji uznávaný psycholog, který je nositelem Nobelovy ceny za ekonomii, Daniel Kahneman."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama