Inflace v USA hlavním ukazatelem dne

Dnes se dozvíme, do jaké míry německá ekonomika v loňském roce poklesla. Pohledem reálného HDP by šlo již o druhý rok, kdy hodnota německé produkce klesla. Analytici očekávají, že loňský pokles bude o něco mírnější (odhad -0,2 % vs -0,3 % r/r v roce 2023).

Inflace v USA hlavním ukazatelem dne
Vít Mikušek
Vít Mikušek

I v případě potvrzení těchto odhadů by však šlo o zklamání, jelikož původně se očekávalo, že k ekonomickému oživení v Německu dojde již v roce 2024. Tato očekávání se tak přesouvají na letošní rok, který však bude opředen vysokou mírou nejistoty zejména s ohledem na geopolitický vývoj a dopad hrozících celních válek na německé, potažmo evropské výrobce.

V rámci Evropy bude k důležitým událostem dne patřit zveřejnění zápisu z posledního měnově-politického zasedání centrální banky v Maďarsku, která ve světle inflačních rizik a výrazně oslabujícího forintu již od loňského září drží úrokové sazby konstantní na úrovni 6,50 %. Ještě předtím však z eurozóny dnes dorazí výsledek průmyslové produkce v listopadu, kdy podle našeho odhadu výroba vzrostla o 0,3 % m/m (mediánový odhad je totožný). V meziročním srovnání by to však znamenalo pokles o 1,8 % (vs-1,2 % r/r v říjnu).

Reklama

Spojené státy dnes poskytnou pro trh nejzajímavější údaj, a tím bude vývoj spotřebitelských cen v prosinci. Očekává se, že v případě sezónně očištěných meziměsíčních dat bude zachována stejná dynamika jako v listopadu (+0,3 % m/m), meziročně by však mělo dojít k mírnému zrychlení inflace těsně pod hranici 3 % (vs 2,7 % v listopadu). V případě odchylky v obou směrech lze očekávat odpovídající reakci trhu, jelikož půjde o jeden z hlavních ukazatelů zveřejňovaných tento týden. Ohledně konsenzuálního pohledu trhu na stabilitu sazeb na příštím zasedání Fedu by se však nemělo nic změnit ani v případě nižšího než očekávaného výsledku inflace. Ve večerních hodinách pak Fed zveřejní pravidelnou „Béžovou knihu“, která poskytne aktuální vhled do ekonomiky tzv. „z terénu“ prostřednictvím rozboru rozhovorů, reportů a dalších kvalitativních dat z 12 distriktů Federálního rezervního systému.

Pohled zpět:              

Prosincové ceny výrobců ve Spojených státech meziměsíčně vzrostly o 0,2 %, tedy o 0,2 p.b. méně než v listopadu a zároveň o 0,1 p.b. méně, než očekával trh. Nižší růst svých cen výrobci zaznamenali i v meziročním srovnání, kde trh odhadoval zdražení o 3,4 %, zatímco skutečný růst činil jen 3,3 %. Za celkově slabším zdražením stál stabilní vývoj cen služeb, který pomohl vyvážit nárůst v cenách zboží. I tak se však na cenovkách objevily meziročně vyšší čísla než v listopadu (3,0 % r/r) a zároveň nejvyšší v rámci celého loňského roku. Svou roli v prosincovém zdražení hrály i relativně nižší loňské ceny, které ovlivnilo odebrání energií z výpočtu, přesto je nepravděpodobné, že by včerejší výsledky PPI jakkoli změnily pohled Fedu na nastavení úrokových sazeb v USA. To potvrzují i sázky trhu, které se ohledně vývoje měnové politiky během úterý prakticky nezměnily, a investoři tak budou vyčkávat na více informací až v rámci dnešních dat týkajících se vývoje v rámci spotřebitelského koše.

Akciovým trhům se včera dařilo, když americký index S&P 500 navázal na slibný začátek týdne a porostl o mírných 0,11 %. Dnešní den může být o něco volatilnější, když kromě vývoje inflace budou trhy čekat i na výsledky velkých amerických bank za čtvrtý kvartál. V Evropě byla včera výkonnost akciových titulů také převážně pozitivní, když německý index DAX posílil až o 0,69 %, zatímco pražská burza pohledem indexu PX přidala 0,47 %. Koruna na pozadí silnějšího eura dále mírně oslabila a pohybuje se kolem 25,25 EUR/CZK.

Vít Mikušek
Vít Mikušek
analytik Raiffeisen Bank

Vít Mikušek je makroekonomickým analytikem Raiffeisenbank se zaměřením na oblast finančních trhů. Vystudoval magisterský obor Ekonomie a finance na Institutu ekonomických studií FSV UK, v rámci souběžného bakalářského studia na VŠE a FSV UK se věnoval teoretické ekonomii a veřejné politice. Do oblastí jeho zájmu patří globální politická ekonomie a finanční trhy včetně disruptivních technologií a kryptoměn. Před nástupem do Raiffeisenbank strávil 1,5 roku na výzkumné stáži na Yokohama National University v Japonsku.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama