Další propad PMI v Eurozóně nevěstí nic dobrého
HLAVNÍ ÚDAJE
- Předběžná data Indexu nákupních manažerů (PMI) v Eurozóně opět mírně klesla, z úrovně 48,9 v srpnu na 48,2 v září, což je nejnižší hladina od ledna 2021. Pokles nastal u obou složek: služby (z 49.8 na 48,9) a výrobního (z 49,6 na 48,5).
- Složený index vzrostl ve Francii (z 50,4 na 51,2), ale v Německu pokračoval v poklesu (ze 46,9 na 45,9).
- Britský kompozitní PMI klesal dále do negativního teritoria pod 50, z 49,6 na 48,4, což je také nejnižší úroveň od ledna 2021. Pokles vedly služby (z 50,9 na 49,2), přičemž Výrobní PMI vykázal mírné zlepšení (z 47,3 na 48,5), ale stále v negativním pásmu.
KOMENTÁŘ
Zářijové nižší údaje PMI jsou v souladu s naším pohledem na situaci v Eurozóně, kdy tento trend je viditelný od začátku války na Ukrajině. Ale hlavní indexy neklesly pod 50 (signalizuje ekonomické zpomalení), až do tohoto léta. V Evropě PMI klesaly současně se spotřebitelskou důvěrou a dalšími ukazateli. Dohromady, čísla ukazují na zhoršující se ekonomické vyhlídky. Německo a Velká Británie zaznamenaly jeden z největších poklesů složených PMI. Očekává se, že obě země zaznamenají relativně prudký pokles reálného HDP v nadcházejících čtvrtletích. Nečekaný vzestup francouzského kompozitního PMI naznačuje, že její ekonomika se částečně drží lépe protože je méně závislá na ruské energii.
DOPADY
Páteční nižší hodnoty PMI naznačují, že ekonomický růst bude i nadále zpomalovat a že v mnohých zemích Eurozóny se rýsuje počínající recese. Ale navzdory hospodářskému poklesu, vysoká inflace přinutí Evropskou centrální banku a Bank of England pokračovat ve zpřísňování své měnové politiky.