Ekonomika eurozóny zůstává na svém, ačkoli průmysl se propadá
Poslední den tohoto týdne bude převážně v režii amerických dat, na domácí scéně však upozorníme na zápis z posledního zasedání ČNB. Ten poskytne alespoň v omezené míře vhled do atmosféry posledního jednání, na kterém bylo přijato rozhodnutí o snížení úrokových sazeb o 25 bb (aktuálně 2T repo 4 %).
Vzhledem k nejednotné pozici v rámci Rady mohou být případné střípky z debaty centrálních bankéřů zajímavým kouskem do skládačky indicií i pro zasedání v prosinci, na kterém bude Bankovní rada zřejmě zvažovat i dočasné pozastavení cyklu uvolňování měnové politiky.
V rámci Spojených států dnes nahlédneme mezi výrobní firmy ve státě New York prostřednictvím indexu Empire State Manufacturing, který se zaměřuje na aktivitu ve zpracovatelském průmyslu prostřednictvím nových objednávek, objemu výroby, náboru zaměstnanců nebo vstupní a výstupní ceny. Pro svou částečnou zobecnitelnost či schopnost predikovat kondici i v ostatních amerických státech jde o poměrně sledovaný indikátor, který by však v listopadu podle tržního odhadu měl naznačit kontrakci výroby (odhad -0,7 b.). Tempo poklesu však zřejmě oproti minulému měsíci výrazně zpomalí (-11,9 v říjnu). O několik minut později pak bude zveřejněn i zpětný výsledek celkové průmyslové výroby v USA během října, kdy podle odhadů průmysl klesal, stejně jako v září, tempem -0,3 % m/m. Určitou míru optimismu by dnes mohl přinést alespoň říjnový výsledek maloobchodních tržeb, které by měly v meziměsíčním srovnání vzrůst o 0,3 % (vs 0,4 % v září), přičemž ve stejném tempu se očekává i růst bez zahrnutí produkce aut.
Pohled zpět:
Včerejší data z eurozóny přinesla smíšené výsledky, když na jedné straně byl v rámci zpřesněného vydání potvrzen původní odhad růstu HDP ve třetím kvartále a zvýšen meziroční růst zaměstnanosti, na druhé straně ale další zklamání přinesl průmyslový sektor. Celkově však ekonomika eurozóny zůstala na svém, když byl potvrzen její mezikvartální růst o 0,4 %, což zatím nejlepší výsledek v tomto roce, který zároveň odpovídá meziročnímu růstu o 0,9 %. Na meziroční úrovni nyní nejvyššího růstu dosahuje Kypr a Španělsko (3,8 %, resp. 3,4 %), naopak nejhůře je na tom Lotyšsko (-1,4 %), dále Estonsko a Maďarsko (shodně -0,7 %). Největší evropská ekonomika, Německo, zůstává slabá, když její výkon po kladné revizi předchozího kvartálu dosahuje +0,2 % k/k, což ale v meziročním srovnání odpovídá poklesu o 0,2 %. Růst zaměstnanosti ve třetím kvartále pak dosáhl stejného tempa jako v předchozím čtvrtletí (0,2 % k/k), ačkoli trh očekával zpomalení na 0,1 %. V meziročním vyjádření tak růst dokonce zrychlil na 1 % (vs 0,8 % v Q2), což pomáhá mírnit obavy o případné negativní dopady ochlazení na trhu práce na celkovou hospodářskou aktivitu, které by mohlo vyústit až v případný pokles ekonomiky. Naopak v negativním směru působí stále průmyslová výroba, která i díky slabšímu vnějšímu prostředí v září propadla dokonce o 2 % v meziměsíčním vyjádření (vs odhad -1,4 %, se kterým sice počítala naše prognóza, medián trhu však očekával nižší snížení (-1,4 % m/m). Zároveň byl revidován srpnový výsledek z 1,8 na 1,5 % m/m. V meziročním vyjádření tak průmysl propadl ještě výrazněji (-2,8 % vs odhad -2 %), přičemž mírný růst v srpnu (0,1 %) byl zpětně opraven na mírný pokles (-0,1 %).
V USA se včera pozornost investorů obracela k vystoupení předsedy Fedu ke globálním perspektivám, na kterém hovořil i o měnové politice. Zdůraznil, že americká ekonomika zůstává silná, což redukuje nutnost pospíchat se snižováním sazeb. Zároveň však uvedl, že prostor pro jejich další snížení stále existuje. Z ekonomických dat v USA byly včera zveřejněny říjnové ceny výrobců (PPI), které v souladu s očekáváními od září porostly o 0,2 % m/m (vs 0,1 % v září). V meziročním srovnání je říjnové zdražení o něco vyšší (2,4 % vs odhad 2,3 %), přičemž růst v září byl zpětně zvýšen z 1,8 % na 1,9 %. O něco rychlejší dynamiky dosáhly ceny ve službách, naopak k mírnému poklesu došlo v případě cen potravin.
Akciové trhy včera vykázaly smíšenou výkonnost, na trhu v USA došlo skrze index S&P 500 k mírné korekci (-0,6 %), naopak v Evropě se vývoj vrátil do zelených čísel, když německý DAX porostl o 1,37 % a pražská burza posílila o 0,57 %. Koruna se v průběhu včerejšího dne obchodovala stabilně těsně pod úrovní 25,30 EUR/CZK.