Důvěra českých zaměstnanců ve vedení firem je třikrát nižší než ve světě, ukázal průzkum Randstad
Průzkum Workmonitor 2025 společnosti Randstad odhalil, že čeští zaměstnanci mají výrazně nižší důvěru ve vedení firem a méně flexibilní pracovní podmínky než jejich zahraniční kolegové. Zároveň ale vykazují vyšší otevřenost na pracovišti a kladou větší důraz na životní pohodu a odolnost vůči stresu.

Průzkum Workmonitor 2025, který uskutečnila společnost Randstad, přináší alarmující závěry o stavu pracovních podmínek v České republice. Zatímco globálně důvěřuje vedení své firmy 77 % zaměstnanců, v České republice je to pouze 28 %. Tento rozdíl ukazuje na značné problémy v oblasti komunikace mezi vedením a zaměstnanci českých firem.
Více než polovina Čechů nemá časovou flexibilitu v práci
Průzkum Workmonitor 2025 zahrnoval více než 27 000 zaměstnanců a uchazečů o zaměstnání v 35 zemích po celém světě. Na základě tohoto průzkumu bylo zjištěno, že Češi mají nejen nižší důvěru ve své zaměstnavatele, ale i menší flexibilitu v pracovních podmínkách, než je běžné v zahraničí. Pouze 42 % českých zaměstnanců má možnost přizpůsobit si pracovní dobu podle vlastních potřeb, což je výrazně pod globálním průměrem, který činí 65 %. Podobně je tomu u flexibility v místě výkonu práce, kterou využívá pouze 47 % českých pracovníků, zatímco celosvětově je to 60 %.
Čtvrtina Čechů má možnost absolvovat kurzy
Další oblastí, v níž zaostávají české firmy, je profesní rozvoj. Jen 42 % českých zaměstnanců uvedlo, že jim zaměstnavatel poskytl příležitosti ke zdokonalení dovedností v oblastech jako je umělá inteligence, což je opět pod globálním průměrem 55 %. Navíc pouze 26 % Čechů mělo možnost absolvovat kurzy nebo školení za posledních šest měsíců, což je méně než globální průměr, který činí 34 %.
Čeští zaměstnanci však v některých oblastech vykazují pozitivní rozdíly v porovnání se zahraničím. Například otevřenost na pracovišti je mezi Čechy výrazně vyšší. Pouze 43 % českých zaměstnanců přiznalo, že před kolegy skrývá určité aspekty své osobnosti, zatímco celosvětově to bylo 62 %. To naznačuje, že Češi jsou na pracovišti otevřenější a upřímnější než jejich kolegové v jiných zemích.
Martin Jánský, generální ředitel Randstad ČR, k těmto výsledkům uvádí: „Průzkum ukázal, že největší rozdíly mezi našimi a zahraničními firmami přetrvávají v důvěře zaměstnanců ve vedení, ve flexibilitě, kterou podniky svým zaměstnancům poskytují, a v prostoru pro profesní růst a rozvoj pracovních dovedností. Zvlášť na posílení důvěry mezi podnikem, jeho vedením a zaměstnanci by se české firmy měly určitě zaměřit.“
Češi se rozhodují podle peněz
Zajímavým zjištěním je, že mzdové podmínky jsou pro české zaměstnance stále klíčovým faktorem při výběru zaměstnavatele. Avšak i nepeněžní faktory, jako je motivace, pracovní prostředí a příležitosti pro osobní rozvoj, jsou pro ně stále velmi důležité. „Zaměstnanci podobně jako mzda zajímá, jak jejich postavení naplňuje osobní ambice, v jaké komunitě pracují a jakou perspektivu pro budoucí rozvoj jim zaměstnavatel dokáže nabídnout,“ dodává Jánský.
Průzkum Workmonitor rovněž ukazuje, že se zvyšuje význam pracovního prostředí, které je pro zaměstnance stále důležitější při rozhodování o zaměstnavateli. Tento trend je součástí širšího posunu v pracovním trhu, kde roste důraz na sdílení společných hodnot mezi zaměstnanci a zaměstnavateli, důvěru ve vedení firmy a prostor pro profesní rozvoj. „Přes rozdíly, které mezi jednotlivými zeměmi v některých oblastech přetrvávají, je zřejmá tendence k nárůstu významu těchto faktorů,“ uzavírá Martin Jánský.