EU chce řešit vysoké ceny energií a posílit konkurenceschopnost průmyslu

Evropa by měla zjednodušit pravidla státní podpory, zmírnit rizika spojená s dohodami o nákupu elektřiny a změkčit pravidla upravující zimní skladování plynu, aby snížila náklady energeticky náročnému průmyslu a zvýšila jeho konkurenceschopnost.

EU chce řešit vysoké ceny energií a posílit konkurenceschopnost průmyslu
 Redakce
Redakce

Uvádí to návrh dokumentu Evropské komise, který má evropská exekutiva zveřejnit ve středu a do kterého nahlédla agentura Reuters.

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová si za svůj hlavní úkol ve druhém funkčním období vytyčila zvrátit průmyslový úpadek Evropy. Jedním z pilířů pro zvýšení konkurenceschopnosti EU je takzvaná Dohoda o čistém průmyslu (Clean Industrial Deal). V ní se unijní exekutiva zavazuje podporovat energeticky náročná průmyslová odvětví, která čelí "vysokým nákladům na energii, nespravedlivé celosvětové konkurenci a složitým regulacím", zároveň chce ale posílit sektor čistých technologií.

Reklama

Šestistupňový plán, jak konkurovat Číně a USA v udržení průmyslové výroby, ve středu představí místopředsedové EK Teresa Riberaová a Stéphane Séjourné. "Průmyslový základ Evropy je ústřední pro naši identitu a zásadní pro naši konkurenceschopnost," stojí v návrhu, ze kterého citoval server Euractiv. Plán identifikuje šest faktorů, které nazývá "motory podnikání": levná energie, hlavní trhy, financování, oběh a přístup k materiálům, globální trhy a dovednosti.

Nejpalčivější otázka ale zůstává podle Euractivu nezodpovězena, a to jsou finance. "Průmysl EU vyžaduje okamžitý přístup ke kapitálu," zdůrazňuje dokument. Vzhledem k tomu, že se blíží zahájení jednání o víceletém rozpočtu EU, plán zdůrazňuje potřebu mnohamiliardové částky jako záruky pro průmysl - konkrétní suma ale zatím není uvedena.

Reklama

V kroku, který pravděpodobně vyvolá kritiku ze strany Číny a Spojených států, se plán EK rovněž zavazuje "dát přednost" evropským firmám při veřejných zakázkách bloku ve "strategických sektorech". Dodává, že taková politika může firmám pomoci "překonat překážky vstupu na trh" a poskytnout "pobídku pro výrobce, aby zvýšili výrobu". "Princip evropské preference" při zadávání zakázek v oblasti obrany loni doporučil bývalý italský premiér Mario Draghi ve své zprávě o konkurenceschopnosti EU. Návrh byl rychle odsouzen americkými obchodními skupinami, které tvrdily, že by "nespravedlivě diskriminoval mimoevropské společnosti".

Evropský průmysl čelí cenám energie až třikrát vyšším než konkurenti v USA a Brusel je pod tlakem, aby to řešil. Návrhy Evropské komise zahrnují podle Reuters pilotní program s Evropskou investiční bankou (EIB) pro zmírnění rizik dohod o nákupu elektřiny se zaměřením na malé a střední podniky. V rámci tohoto plánu rovněž Evropská investiční banka poskytne záruky výrobcům komponent rozvodných sítí, aby pomohla zemím EU předělat a rozšířit jejich rozvodné sítě tak, aby se splnily cíle EU v oblasti změny klimatu, které závisí na elektrifikaci.

Komise také plánuje zmírnit stávající cíle EU při naplňování zásobníků plynu, které EU plánovala prodloužit i po roce 2025. Jde o reakci na obavy Německa a dalších zemí, které uvádějí, že pevné termíny naplnění zásobníků mohou zvýšit ceny plynu.

Komise má rovněž v úmyslu do července letošního roku zjednodušit pravidla státní podpory a uhlíková cla, pracovat na cílech dynamického skladování plynu a sdělit členským státům, aby "snížily daně z elektřiny na zákonné minimální prahové hodnoty", vyplývá z návrhu. Evropské energetické společnosti se již několikrát nechaly slyšet, že právě velké daňové zatížení brzdí nové investice.

V rámci Dohody o čistém průmyslu chce EK rovněž "rychle a efektivně využít" nástroje, jako jsou antidumpingová a antisubvenční cla, a zkrátit lhůty vyšetřování.

Evropská unie má rovněž v úmyslu více spolupracovat se skupinou hospodářsky vyspělých zemí G7 v boji proti protekcionistickým opatřením, což je podle agentury Reuters reakce na celní hrozby ze strany nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, ale rovněž i čínské průmyslové dotace.

"Návrh Dohody o čistém průmyslu obsahuje povzbudivé zprávy o klíčových tématech, jako jsou náklady na energii či obrana obchodu." řekl agentuře Reuters Paul Voss, šéf průmyslové skupiny Europe Aluminium. "Je to vítaný pokrok, bude ale záležet pouze na tom, zda se tyto pozitivní signály rychle přemění v podstatnou politiku," dodal.

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama