Graduální realizuje reflačního scénáře americké ekonomiky?
Od 18. září, kdy Fed zahájil cyklus snižování základních úrokových sazeb, vzrostl výnos do doby splatnosti 10letého amerického vládního dluhopisu o přibližně 90 bazických bodů z 3,7 % na aktuálních 4,6 %.
Výnosy do doby splatnosti amerických vládních dluhopisů můžeme díky dlouhodobé existenci protiinflačních dluhopisů – Treasury Inflation Protected Securities (TIPS) – rozdělit na dvě složky: 1) reálný výnos do doby splatnosti z TIPSů, a 2) inflační očekávání z tzv. breakeven sazeb.
Dekompozice vývoje výnosů do doby splatnosti amerických vládních dluhopisů na tyto dvě složky nám následně pomůže odhalit tržní pricing dynamiky ekonomického růstu a dynamiky inflačních očekávání.
Většina růstu výnosu do doby splatnosti 10letého amerického vládního dluhopisu od 18. září jde na vrub růstu reálného výnosu do doby splatnosti, konkrétně o 60 bazických bodů z 1,6 % na aktuálních 2,2 %. To indikuje, že investoři pravděpodobně poněkud zvýšili střednědobý očekávaný růst americké ekonomiky. 10letá inflační očekávání pak vzrostla o 30 bazických bodů z 2,1 % na 2,4 %. To indikuje, že investoři pravděpodobně rovněž mírně zvýšili očekávanou střednědobou trajektorii inflace v americké ekonomice.
Tento vývoj finančních trhů podle mého názoru pravděpodobně alespoň do určité míry reflektuje možnou graduální realizaci reflačního scénáře americké ekonomiky, tzn. určitou akceleraci ekonomického růstu a zároveň určitou akceleraci inflačních tlaků.
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, dolar dle dolarového indexu DXY mírně oslabil o 0,3 % na 109,3 bodů, což poskytlo výraznou podporu rizikovým aktivům. Globální akciový index MSCI All Country World ve výsledku posílil o 2,6 %. Ze sledovaných akciových indexů pak připsal největší zisk index S&P 500 Equal Weighted na úrovni 3,9 %. Globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate připsal zisk 0,9 % a globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return připsal zisk 1,3 %.
Od začátku letošního roku se pak zatím velice dobře daří komoditám s tím, že globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return připisuje zisk 5,2 %. Globální akciový index MSCI All Country World pak připisuje zisk 1,7 %. Na druhou stranu se zatím stejně jako v celém uplynulém roce příliš nedaří dluhopisům, když globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate odepisuje 0,4 %. Index českých vládních dluhopisů pak zatím připisuje mírný zisk 0,4 %.
Detailní výkonnosti od začátku letošního roku pak vypadají následovně:
Tři nejlepší aktiva: ropa Brent +8,2 %, stříbro +6,5 % a globální komoditní index Bloomberg Commodity Total Return +5,2 %
Tři nejhorší aktiva: oslabení eura vůči dolaru o 0,8 %, americké vládní dluhopisy s dlouhou splatností nad 20 let -0,6 % a rozvíjející se akciové trhy dle indexu MSCI Emerging Markets -0,5 %