Index S&P 500 je dle Shillerova CAPE výrazně nadhodnocený
Ve čtvrtek byla zveřejněna americká inflace za září. Všechny zveřejněné hodnoty byly oproti konsenzuálnímu odhadu analytiků mírně vyšší. Meziroční celková inflace činila 2,4 %.
Poněkud nepříznivou zprávou byla nicméně skutečnost, že meziměsíční jádrová inflace činila druhý měsíc v řadě poněkud zvýšených 0,3 % a tudíž anualizovaná meziměsíční jádrová inflace za poslední tři měsíce má nyní určitou tendenci zrychlovat, když za září činila 3,2 %, což je oproti dvouprocentnímu inflačnímu cíli poněkud zvýšená hodnota.
Nepříznivý je také nárůst inflačních očekávání za poslední měsíc o přibližně 40 bazických bodů na aktuální úroveň 2,3 %. Je zde tedy určité riziko, že by se mohla inflační očekávání zvýšit nad dvouprocentní inflační cíl Fedu.
Mezi investory velice populární valuační indikátor hlavního amerického akciového indexu S&P 500 amerického profesora ekonomie Roberta Shillera, nositele Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2013, tzv. CAPE neboli cyklicky očištěný poměr P/E, nyní dosahuje hodnoty 36,3x, což znamená, že se nyní americké akcie obchodují přibližně za 36-násobek ročních zisků (10-letý inflačně očištěný průměr). Tato hodnota je téměř tři směrodatné odchylky nad dlouhodobým mediánem a zároveň odpovídá 98. percentilu na časové řadě od roku 1881, což také znamená, že pouze 2 % dat z celé časové řady bylo vyšších, a to konkrétně při technologické bublině kolem roku 2000 a na přelomu let 2021 a 2022. Na základě tohoto valuačního indikátoru se tak nyní americké akcie jeví jako velice výrazně nadhodnocené, což pro střední až dlouhý investiční horizont jednoznačně implikuje silně podprůměrné očekávané výnosy.
Výše uvedený analytický závěr podporuje také následující analýza, v jejímž rámci jsme provedli regresní analýzu pomocí logaritmické funkce, kde jsme startující valuaci CAPE proložili následným průměrným ročním výnosem na 10leté periodě. Tato regresní analýza přitom jednoznačně implikuje, že aktuální očekávané průměrné roční zhodnocení indexu S&P na 10leté periodě do roku 2034 se pohybuje na velice podprůměrných úrovních.
Pokud jde o vývoj na finančních trzích v minulém týdnu, akcie zaznamenaly v průměru mírný růst s tím, že globální akciový index MSCI All Country World připsal zisk 0,6 %. Na druhou stranu pokračovaly v poklesu dluhopisy, když globální dluhopisový index Bloomberg Global-Aggregate odepsal 0,6 %. Výnos do doby splatnosti pro investory vůbec toho nejdůležitějšího dluhopisu, amerického vládního dluhopisu s 10letou splatností, 10-year US Treasury Bond, vzrostl o dalších 13 bazických bodů na 4,10 %. Komodity dle indexu Bloomberg Commodity Total Return v průměru poklesy o 1,2 %.
Od začátku letošního roku pak akcie připisují zisk 17 %, komodity 7 % a dluhopisy už pouze 1 %.