Mzdy v Německu: Detailní pohled na výplatní pásky napříč profesemi a regiony
Premiér Petr Fiala nedávno uvedl, že cílem jeho vlády je přiblížit mzdy v České republice těm německým. Německo, jako jedna z nejvyspělejších ekonomik světa, však nabízí značně rozdílné platy v závislosti na regionu, profesi, vzdělání a délce praxe. Jaké jsou průměrné výdělky v Německu, jak je ovlivňuje praxe a kde jsou platy nejvyšší?
Německo tvoří 16 spolkových zemí, přičemž mzdy se výrazně liší mezi západními a východními regiony. Tradičně vyšší příjmy jsou v ekonomicky silnějších spolkových zemích, jako jsou Bavorsko, Bádensko-Württembersko, Hamburk nebo Severní Porýní-Vestfálsko. Naopak nižší mzdy jsou běžné ve východoněmeckých regionech, jako je Sasko nebo Durynsko.
Praxe je dalším významným faktorem. Absolventi na startu své kariéry zpravidla pobírají nižší mzdy, které se s nabývajícími zkušenostmi zvyšují. Například u právníků se mzda během dvaceti let praxe může zvýšit o více než 25 %. Podobné rozdíly lze pozorovat u dalších profesí.
Detailní pohled na jednotlivé profese
Mzdy se odvíjejí nejen od praxe, ale také od specializace. Podívejme se blíže na deset profesí a jejich průměrné výdělky.
1. Lékař
Lékaři mají v Německu jedny z nejvyšších platů. Po pěti letech praxe je jejich průměrná mzda 6 490 euro, po deseti letech 7 510 euro a po dvaceti letech 8 660 euro. Nejlépe jsou na tom v Sársku, Hamburku a Dolním Sasku.
2. Právník
Právníci si po pěti letech praxe vydělají 5 360 euro, po deseti letech 6 030 euro a po dvaceti letech 6 800 euro. Nejvyšší platy jsou v Hesensku, Bavorsku a Berlíně.
3. Programátor
IT specialisté s pěti lety praxe mají v průměru 4 150 euro měsíčně. Po deseti letech mzda roste na 4 610 euro a po dvaceti letech na 5 170 euro. Nejvyšší mzdy jsou v Bádensku-Württembersku a Bavorsku.
4. Architekt
Architekti si po pěti letech praxe vydělají průměrně 3 870 euro. Po deseti letech jejich mzda stoupá na 4 360 euro a po dvaceti letech na 4 970 euro. Nejlépe jsou ohodnoceni v Bavorsku a Hamburku.
5. Bankéř
Bankéři s desetiletou praxí mají průměrně 4 330 euro. V Berlíně a Hamburku jejich mzda dosahuje až 4 700 euro.
6. Účetní
Účetní začínají na 2 690 eurech, po deseti letech praxe si vydělají průměrně 3 300 euro. Nejvyšší mzdy mají účetní v západoněmeckých spolkových zemích.
7. Administrativní asistent
Asistenti v administrativě pobírají průměrně 2 820 euro po pěti letech, 2 980 euro po deseti letech a 3 190 euro po dvaceti letech. Nejlépe si vedou v Hamburku a Bádensku-Württembersku.
8. Skladník
Skladníci si po deseti letech praxe vydělají 2 720 euro, nejlépe jsou ohodnoceni v Bádensku-Württembersku a Bavorsku.
9. Řidič
Řidiči dosahují po deseti letech praxe průměrného výdělku 2 550 euro. V Hamburku a Brémách jejich platy dosahují až 2 790 euro.
10. Prodavač
Prodavači mají v průměru nejnižší růst platu. Po deseti letech praxe vydělávají 2 470 euro. Nejlépe si vedou v Sársku a Hamburku.
Proč je Německo platovým vzorem?
Německý pracovní trh je atraktivní díky vysokým výdělkům, ale také díky výhodám, jako jsou příplatky za přesčasy, dovolené nebo vánoční prémie, které jsou v Německu mnohem častější než v Česku. Tyto benefity mohou přidat zaměstnancům až tisíce eur ročně navíc.
Výhled do budoucna
Premiér Fiala si klade za cíl přiblížit české mzdy těm německým. Současné rozdíly však ukazují, že tento úkol bude nesmírně náročný. Německé mzdy jsou výsledkem dlouhodobě stabilní ekonomiky, vysoké produktivity práce a atraktivních pracovních podmínek. Pro Česko to znamená, že cesta k srovnatelným platům povede skrze zlepšení hospodářského prostředí a podpory zaměstnanců na všech úrovních.