Slabý forint nedovolí MNB snižovat sazby
Nejzajímavější událostí minimálně ze středoevropského regionu bude dnešní zasedání maďarské centrální banky. Ta na svém říjnovém zasedání ponechala základní sazbu na úrovni 6,50 % a dle trhu i naší prognózy tento krok tamní bankovní rada dnes zopakuje z několika důvodů.
Inflace sice není daleko od cíle MNB (3 %), ale očekává se její další nárůst ve zbytku roku vzhledem k nižší srovnávací základně z minulého roku a silnější domácí poptávce. Jádrová inflace se pohybuje těsně pod 5 % a zatím se nepředpokládá její výraznější pokles. Navíc rizikem vyšší inflace je dále slábnoucí maďarský forint, kterému vůbec neprospívá současné geopolitické prostředí. I proto nepředpokládáme obnovení cyklu snižování sazeb dříve než ve druhém čtvrtletí příštího roku.
Eurostat dnes vydá finální čísla říjnové inflace za celou eurozónu. Podle úvodního odhadu celková inflace vzrostla meziročně přesně o 2 %, tedy přesně tak, jak by si to Evropská centrální banka představovala. Jádrová inflace ale nadále zůstává zvýšená (2,7 %), když rostou zejména ceny v oblasti služeb. Předpokládá se, že předběžné odhady budou potvrzeny.
Ze Spojených států amerických dorazí údaje o tamním nemovitostním trhu, konkrétně počet stavebních povolení a počet nově zahájené výstavby. V obou případech trh očekává, že se říjnová hodnota bude blížit číslům ze září. V rámci tohoto roku by se tak jednalo o průměrné hodnoty značící stále relativně utlumený nemovitostní trh i kvůli stále vysokým úrokovým sazbám.
Pohled zpět:
Včerejší den přinesl jediný údaj z tuzemské ekonomiky v rámci tohoto týdne a tím byly ceny výrobců. V průmyslu vzrostly ceny meziměsíčně pouze o 0,1 % a meziročně o 0,8 %. Cenové tlaky i díky pokračující utlumené poptávce v tomto odvětví nevznikají. Rizikem je i nadále vývoj na Blízkém východě s potenciálním dopadem na růst cen ropy. Nicméně na druhé straně politika znovuzvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa by měla být k ropnému průmyslu přívětivější, díky čemuž by se mohla zvyšovat produkce ropy a tím tlačit její cenu níže. V případě cen zemědělských výrobců došlo k silnému meziměsíčnímu nárůstu a prvnímu meziročnímu zvýšení cen od dubna 2023, z čehož lze usuzovat, že ceny některých potravin v dalších měsících budou růst, ale nevidíme důvody pro skokové navyšování cen potravin napříč tímto segmentem.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5335
Americký index S&P 500 si připsal v prvním dnu nového týdne necelých 0,4 %. Německý DAX nepatrně ztratil (-0,1 %) a pražský PX zůstal na hodnotě z konce minulého týdne. Koruna se nadále pohybuje okolo hranice 25,30 EUR/CZK.