Analýza experta: Senát posvětil rychlejší povolování jaderných zdrojů
Povolovací proces pro výstavbu nových jaderných zdrojů, včetně malých modulárních reaktorů, se v Česku výrazně zjednoduší. Senát schválil novelu atomového zákona, která má přizpůsobit právní rámec rychlému technologickému vývoji a podpořit investice do jaderné energetiky.

Nová pravidla umožní pružnější schvalování projektů a odstranění regulatorních překážek. Nyní čeká novela na podpis prezidenta.
„Novela, kterou schválil Senát, je naprosto klíčová ve snaze ČR o přechod od ekologicky závadných zdrojů elektřiny a tepla k takovým, na něž bude možné dlouhodobě a bezpečně spoléhat v rámci našeho energetického mixu,“ říká Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz. Připomíná, že výstavba velkých jaderných elektráren je časově náročná, a proto je důležité vytvořit podmínky pro rozvoj moderních technologií, jako jsou malé modulární reaktory.
Jaderná energetika má podle státní koncepce tvořit spolu s obnovitelnými zdroji hlavní pilíř české energetiky. Zjednodušení povolovacího procesu má přilákat investory a urychlit výstavbu nových zdrojů. Stát se chystá stavět jak velké jaderné reaktory, tak menší modulární bloky, které mohou flexibilně doplňovat výrobu energie podle aktuální poptávky.
Hlavní změny v legislativě
Novela přináší několik zásadních úprav, které mají snížit regulatorní zátěž a urychlit proces schvalování:
- Možnost konzultací se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost (SÚJB) – investoři mohou získat předběžné informace o tom, jak budou jejich žádosti posuzovány.
- Možnost technologických změn během schvalovacího procesu – výstavba jaderných zařízení se může přizpůsobit nejnovějším technologiím bez nutnosti zdlouhavého schvalování od začátku.
- Výjimky z některých požadavků zákona – SÚJB může schvalovat výjimky v případech, kdy si to vyžádá rychlý technologický vývoj.
Vláda zdůvodnila přijetí těchto opatření potřebou větší flexibility v reakci na technologický pokrok. Podle kabinetu současná legislativa nepočítala s rychlým nástupem malých modulárních reaktorů, jejichž vývoj a parametry se neustále mění.
Snížení poplatků pro jaderné elektrárny
Během projednávání novely ve Sněmovně došlo také ke schválení pozměňovacího návrhu, který snižuje horní hranici poplatků odváděných Správě úložišť radioaktivních odpadů. Jaderné elektrárny budou nově platit maximálně 120 Kč/MWh oproti původnímu návrhu vlády na 163 Kč/MWh. Poplatky pro výzkumná jaderná zařízení nebo jaderné výtopny budou činit 80 Kč/MWh místo původních 109 Kč/MWh. Poslanci snížení poplatků zdůvodnili snahou snížit finanční zátěž pro provozovatele jaderných zařízení.
Nové podmínky pro jadernou energetiku
Změny vycházejí ze zkušeností s fungováním atomového zákona, který platí od roku 2017. Ten upravuje mírové využívání jaderné energie a ionizujícího záření a zahrnuje celý životní cyklus jaderných zařízení. Podle vlády bylo nutné některé přístupy upravit tak, aby byly efektivnější a odpovídaly současným technologickým trendům.
Novela nyní čeká na podpis prezidenta. Pokud vstoupí v platnost, měla by urychlit výstavbu nových jaderných zdrojů a pomoci zajistit stabilní a bezpečné dodávky energie pro Česko.