Tento týden budou hrát prim data z amerického trhu práce
Tento týden přinese zajímavé údaje z české ekonomiky v podobě PMI pro zpracovatelský průmysl, státního rozpočtu (pondělí), mezd (středa) a maloobchodních tržeb (pátek).
Z celosvětového hlediska ovšem budou důležitější data z amerického trhu práce, která více napoví, zda bude Fed pokračovat ve snižování sazeb, nebo zda se zvýší šance přerušení procesu uvolňování měnové politiky.
Dnes bude za pár minut publikován listopadový výsledek PMI ve zpracovatelském průmyslu. Očekáváme mírnou revizi směrem níže z 47,2 na 46,9 bodů značící pokračující zhoršování podmínek v tomto odvětví. Ministerstvo financí odpoledne vydá zprávu o stavu státního rozpočtu za 11 měsíců. Z USA dorazí také údaj PMI pro zpracovatelský průmysl, ale dle instituce ISM. Trh odhaduje zvýšení indexu o 1 bod, ale stále by se nacházel pod klíčovou hranicí 50 bodů.
Úterý přinese první údaj z amerického trhu práce a tím bude počet otevřených pracovních míst v rámci průzkumu JOLTS. V září jejich množství výrazně kleslo, trh pro říjen predikuje mírné navýšení.
Ve středu Český statistický úřad zveřejní, jakým tempem se obnovuje kupní síla tuzemského obyvatelstva. Naše prognóza očekává nominální růst průměrné mzdy ve třetím čtvrtletí o 7 %, díky čemuž by reálná mzda vzrostla o 4,6 %. Medián trhu je střídmější, když prognózuje reálné zvýšení o 4,3 %. Z USA se dozvíme další statistiku z tamního trhu práce, a to změnu zaměstnanosti dle ADP.
Ve čtvrtek budou publikovány údaje o německých továrních objednávkách, maloobchodních tržbách v eurozóně a počtu nových i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA.
Pátek bude nejzajímavějším dnem tohoto týdne. ČSÚ ukáže, jak se vyvíjejí tržby zdejších maloobchodních prodejců. Z Německa se dozvíme, jaký je stav tamního průmyslu a Eurostat vydá finální odhad HDP v eurozóně za třetí kvartál. Nejdůležitějším údajem bude ale oficiální statistika o počtu nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor v USA. Podle trhu mělo v listopadu vzniknout 200 tisíc takových míst, čímž by byl korigován velmi slabý říjnový výsledek (ovlivněn hurikány a stávkami). Míra nezaměstnanosti by pak měla zůstat na úrovni 4,1 %.
Pohled zpět:
Zpřesněný odhad ČSÚ týkající se růstu české ekonomiky ve třetím kvartále v pátek ukázal na stejnou dynamiku jako v prvním čtvrtletí a mírné zrychlení oproti druhému kvartálu tohoto roku. Mezičtvrtletní růst tak byl revidován mírně výše z 0,3 % na 0,4 %. Meziroční číslo ve výši 1,3 % zůstalo nezměněno. Růst tuzemské ekonomiky tak směřuje k 1% růstu v souladu s naší prognózou.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5347
Na konci minulého týdne jsme se také dozvěděli, že meziroční inflace v eurozóně vzrostla z 2 % na 2,3 % v souladu s očekáváním trhu. Jádrová inflace pak zůstala na úrovni 2,7 %, s čímž počítala naše prognóza.
Konec minulého týdne se na světových akciových trzích nesl na vlně optimismu, když si americký index S&P 500 připsal téměř 0,6 % a německý DAX dokonce více než 1 %. Naopak pražský PX ztratil 0,3 %. Koruna začíná nový týden poblíž 25,26 EUR/CZK.