Tento týden poslední letošní zasedání ECB a inflační data
Ekonomický svět nezpomaluje ani v předvánočním čase. Čeká nás další nabitý týden s vrcholem v podobě čtvrtečního zasedání ECB. Z USA dorazí ve středu výsledek listopadové inflace. Její výsledek bude zveřejněn již v úterý v České republice a nelze vyloučit, že se poprvé v tomto roce inflace nevměstná do tolerančního pásma ČNB.
Dnešní den bude téměř výhradně patřit českým datům. Za pár minut bude publikována várka hned tří údajů najednou, a to říjnový výsledek průmyslové výroby a zahraničního obchodu a podíl nezaměstnaných osob během listopadu.
V úterý se dozvíme, jak se vyvíjela tuzemská inflace. Ta v říjnu meziročně dosáhla výše 2,8 % a naše prognóza očekává, že inflace v listopadu opět mírně zrychlila, a to na horní hranici tolerančního pásma ČNB, tj. na 3 %. Mediánový odhad trhu je stejný, ale rizikem je ještě vyšší nárůst.
Jediným údajem středečního dne bude výše spotřebitelské inflace ve Spojených státech amerických. Predikce trhu je, že se inflace v meziročním vyjádření zvýšila z 2,6 % na 2,7 % a její jádrová složka bude stagnovat na úrovni 3,3 %.
Čtvrtek bude patřit Evropské centrální bance. Analytici i finanční trhy očekávají snížení sazeb o 25bb a rovněž naše prognóza počítá s tímto scénářem. Bankovní rada může ovšem uvažovat i o výraznějším uvolnění měnové politiky vzhledem k příznivému inflačnímu výhledu a stále slabé ekonomické aktivitě.
Týden zakončí v pátek říjnová statistika průmyslové výroby v eurozóně a výsledek platební bilance v České republice. Ta v září skončila v deficitu necelých 9 mld. Kč, ale v říjnu podle trhu mohla skončit v přebytku.
Pohled zpět:
Poslední den předchozího týdne nabídl klíčový report o zaměstnanosti z amerického trhu práce. Počet nově vytvořených pracovních míst v listopadu dosáhl výše 227 tis. a téměř se tak shodoval s predikcí trhu (220 tis.). Podle očekávání tak byl vykompenzován velmi nízký přírůstek z října (po revizi 36 tis.), který byl ovšem ovlivněn vnějšími faktory, jako hurikány či stávky v Boeingu. Míra nezaměstnanosti přes predikovanou stagnaci mírně vzrostla z 4,1 % na 4,2 %. Dolar reagoval krátkodobým oslabením nad úroveň 1,06 EUR/USD v souvislosti s vyšší pravděpodobností snížení sazeb Fedem na prosincovém zasedání.
Na konci minulého týdne se potvrdilo, že ekonomika eurozóny ve třetím kvartále mezičtvrtletně vzrostla o 0,4 % a meziročně o 0,9 %. Na mezičtvrtletním růstu se podílela spotřeba domácností, vládní spotřeba, tvorba zásob a překvapivě nakonec i investice. Naopak výrazný negativní vliv měla zahraniční poptávka.
V říjnu tuzemské maloobchodní tržby bez prodejů aut vzrostly reálně v meziročním srovnání o 5,5 %. Tento výsledek překonal naši i tržní prognózu. Za celý letošní rok odhadujeme, že se maloobchodní tržby zvýší o více než 4 %. Podobný trend pak předpokládáme i v příštím roce.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5359
Prosincový průzkum University of Michigan potvrdil růst spotřebitelské důvěry v USA, na druhé straně se ovšem zvýšila inflační očekávání na horizontu 1 roku z 2,6 % na 2,9 %, což Fedu také na klidu nepřidá.
Akciové trhy byly v pátek v mírném plusu. Za celý minulý týden si americký index S&P 500 připsal 0,8 %. Vynikající týden za sebou má německý DAX se ziskem přes 4 %. Rovněž výnosnost pražské burzy v předchozím týdnu byla velmi solidní (+1,9 %). Koruna se drží poblíž hranice 25,10 EUR/CZK.