Včera inflace v ČR, dnes v USA
Celý ekonomický svět se dnes obrátí do Spojených států amerických, kde bude v odpoledních hodinách publikován výsledek listopadové inflace. Bude to poslední zásadní údaj před zasedáním amerického Fedu v příštím týdnu (18.12.).
Mediánový odhad trhu je, že meziroční inflace mírně vzroste z 2,6 % na 2,7 % a její jádrová složka bude stagnovat na úrovni 3,3 %. Zvýšenou jádrovou inflaci udržuje podobně jako v dalších zemích západního světa nadměrný růst cen služeb. Nicméně z komunikace členů měnového výboru vyplývá, že v posledních měsících je větší pozornost věnována trhu práce než inflaci. Proto se dá předpokládat, že se sázkami na další krok Fedu by mohla zahýbat pouze výraznější odchylka od tržního odhadu (ve směru vyšší inflace). Aktuálně se přisuzuje přibližně 90% pravděpodobnost opětovného uvolnění měnové politiky v rozsahu 25bb. S tímto scénářem počítá i naše prognóza. Na druhé straně s nástupem staronového prezidenta USA Donalda Trumpa mohou inflační rizika opět vystoupit do popředí, a tak další postup snižování sazeb může být už jen velmi pozvolný.
Pohled zpět:
Událostí včerejšího dne bylo zveřejnění výsledku listopadové inflace v České republice. Ta zůstala na úrovni 2,8 % stejně jako v říjnu, ačkoli náš i tržní odhad predikoval nárůst na horní hranu tolerančního pásma ČNB, tj. na 3 %. Podobně jako v předchozích měsících výrazně rostly ceny některých potravin. Nejvíce se zvýšily ceny vajec, a to téměř o jednu třetinu. Nejvyšší příspěvek v procentních bodech na inflaci měla opět oblast bydlení, kde vzrostly ceny elektřiny o více než 9 %. Ceny vodného a stočného opět stouply dvouciferným tempem. Za nájemní bydlení si meziročně připlatíme o více než 6 %. Nadále neustává silné zdražování ubytovacích (8,8 %) a stravovacích (6,7 %) služeb. Souhrnně ceny služeb rostou více než 5% tempem a je zřejmé, že inflační tlaky v této oblasti nepolevují. Pokles cen pohonných hmot zpomalil z dvouciferných hodnot v září a říjnu na -7,6 % v souladu s naší prognózou.
Analytický aparát ČNB predikoval mírné zvýšení inflace na 2,9 %, tudíž odchylka mezi skutečností a odhadem byla nejmenší možná. To reflektovaly i finanční trhy, když koruna reagovala nepatrným oslabením nad úroveň 25,10 EUR/CZK (o 0,1 %). Na zasedání ČNB v příštím týdnu tak budou na stole možnosti pokračování opatrného snižování sazeb (o 25bb) nebo přerušení cyklu uvolňování měnové politiky. My se mírně kloníme k druhé variantě, jelikož většina bankovní rady vyjadřuje obavy z dalšího vývoje inflace a rizika hodnotí spíše jako proinflační.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5365
Akcie na světových trzích se včera červenaly, když americký index S&P 500 odepsal 0,3 % a německý DAX 0,1 %, francouzský CAC 40 ztratil dokonce více než 1,1 %. Naopak pro pražskou burzu bylo úterý dobrým dnem, když její zisk činil necelých 0,5 %. Koruna se i po včerejším výsledku pohybuje okolo hranice 25,10 EUR/CZK.