Včerejší data z USA nepřekvapila, dnes inflace v Německu
Američané budou dnes hodovat nad krocanem, a tak zůstanou trhy ve Spojených státech uzavřeny. Na finančních trzích v dalších koutech světa by tak i vzhledem k téměř prázdnému kalendáři měl být relativně klid, a proto budou investoři nejspíše vyčkávat na znovuotevření burz za Atlantikem.
Největší pozornost bude poutat předběžný odhad listopadové inflace v Německu. V říjnu cenová hladina vzrostla dle metodiky Německého statistického úřadu (CPI) i Eurostatu (HICP) o 0,4 %, ale nyní se očekává její pokles (o 0,2 % dle CPI a o 0,5 % dle HICP). Díky nižší srovnávací základně z minulého roku se ovšem předpokládá zvýšení meziroční inflace, kdy podle národní metodiky může dojít k nárůstu z 2 % na 2,3 % a podle celoevropské metodiky z 2,4 % na 2,6 %. Toto zvýšení inflace by mělo být ale pouze dočasné a v příštím roce se očekává návrat k 2% cíli. Téměř identický příběh platí i pro Španělsko, kde se cenová hladina sice pravděpodobně nesníží, ale stoupne méně než v říjnu, což opět vyústí v nárůst meziroční inflace nad 2 %.
Pohled zpět:
Středa před Dnem Díkůvzdání patřila údajům právě z USA. Zpřesněný odhad HDP ve třetím kvartále letošního roku potvrdil úvodní odhad naznačující anualizovaný růst ve výši 2,8 %, ačkoli struktura růstu se mírně změnila. Spotřeba domácností nevzrostla o 3,7 %, ale v uvozovkách pouze o 3,5 %. Rovněž příspěvek zahraniční poptávky byl mírně horší, naopak nárůst investic byl oproti prvotnímu odhadu vyšší.
Počet objednávek zboží dlouhodobé spotřeby zaostal za očekáváním trhu (+0,5 %), když byl v říjnu meziměsíčně vyšší o 0,2 %, zatímco v září po včerejší revizi jejich výše o 0,4 % poklesla. Bez volatilního odvětví dopravy objednávky tohoto charakteru stouply v souladu s mediánem trhu o 0,1 % a zpomalily tak svůj zářijový nárůst (+0,4 %). Ve stejný čas byly také publikovány každotýdenní statistiky z tamního trhu práce, kdy se počet nově podaných i pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v posledních dvou sledovaných týdnech příliš nezměnil.
Později odpoledne byl také zveřejněn říjnový výsledek cenového indexu PCE, který dopadl zcela v souladu s predikcemi trhu. Meziměsíčně inflace dle tohoto ukazatele stoupla stejně jako v září o 0,2 %. V meziročním srovnání došlo k jejímu nárůstu z 2,1 % na 2,3 % a rovněž jádrová složka mírně vzrostla z 2,7 % na 2,8 %. V neposlední řadě se osobní příjmy zvýšily meziměsíčně o 0,6 % a překonaly tak odhad trhu i zářijový výsledek (+0,3 %). Tempo osobních výdajů zpomalilo z 0,6 % na 0,4 %, s čímž počítal tržní odhad. Sada všech výše popsaných údajů z USA zapříčinila mírný nárůst sázek na snížení sazeb o 25bb na posledním letošním zasedání Fedu.
Z Německa dorazil výsledek prosincového průzkumu GfK, který zjišťuje spotřebitelské nálady mezi tamními domácnostmi. Trh očekával mírný pokles indexu vyjadřujícího důvěru spotřebitelů z -18,3 (po revizi -18,4) na -18,8 bodů, ale výsledek byl podstatně horší (-23,3 bodů). To může souviset i s politickou krizí, která vyústila v rozpad vládní koalice, což se díky zvyšující se nejistotě může projevit na nižších útratách domácností v příštím roce navzdory predikovanému nárůstu reálných mezd.
Akciové trhy skončily včera téměř po celém světě v červených číslech. Americký index S&P 500 odepsal takřka 0,4 %, německý DAX pak necelých 0,2 % a ztráta pražského PX činila 0,35 %. Koruna nyní osciluje okolo hranice 25,25 EUR/CZK.