Velkolepá sedmička na americkém trhu vysílá nejednoznačné signály

Hospodářské výsledky velkolepé sedmičky investory příliš nenadchly...

Velkolepá sedmička na americkém trhu vysílá nejednoznačné signály
Timur Barotov
Timur Barotov

Velkolepá sedmička – zhoršující se a matoucí příběh

Takzvaná velkolepá sedmička technologických společností, která byla hnacím motorem letošní akciové rallye v USA, vykazuje neuspokojivé výsledky, což již snížilo jejich tržní hodnotu o více než 200 miliard dolarů a hrozí korekcí indexu S&P 500. Vlastník společnosti Google – Alphabet Inc., Tesla Inc. a mateřská společnost Facebooku Meta Platforms Inc. se po zveřejnění zpráv propadly, jediným světlým bodem je Microsoft Corp. Akcie Alphabetu se propadly, když cloudová jednotka společnosti vykázala menší než očekávaný zisk. Společnost Tesla Inc. nedosáhla na zisky a odložila své plány ohledné výstavby nové továrny v Mexiku. Generální ředitel Elon Musk komunikoval velmi složitou situaci a složitý poslední kvartál v roce, investoři v reakci výrazně ztrestaly akcie společnosti zhruba 15% výprodejem.

Reklama

Společnost Amazon.com Inc. zveřejní výsledky po čtvrtečním uzavření. Opční trh předpokládá jednodenní pohyb akcií o 8 % jedním nebo druhým směrem – ve hře je tak dalších přibližně 100 miliard USD. Výsledky společnosti Meta ovlivní trh při zahájení čtvrtečního obchodování. Akcie v předobchodní fázi klesly o 2,4 % poté, co gigant sociálních médií zmařil naděje investorů na obnovu růstu tržeb z reklam. Zbývající dvě společnosti – Apple Inc. a Nvidia Corp. - budou reportovat výsledky až příští měsíc.

Zisky velkých technologických společností nesledují jasný příběh, což znejišťuje akciové trhy. Pohled na výsledky společnosti Microsoft investorovi napoví, že výdaje mezi podniky se možná opět zvedají a pokles výdajů na cloudové služby dosáhl svého dna. Když se podíváme na výsledky společnosti Google, zjistíme, že je to naopak. Kolem trhu se objevuje řada protichůdných signálů. Proto jsou trhy tak nervózní a nejisté a v důsledku toho index Nasdaq Composite ve čtvrtek zažil nejhorší jediný den obchodování za zhruba osm měsíců, kdy se propadl o 2,4 % během seance. Těchto sedm společností bylo letos středem pozornosti na akciovém trhu, přičemž velký zájem o umělou inteligenci podpořil akcie mnoha z nich. Optimismus však kvůli vyšším dluhopisovým výnosům a válce na Blízkém východě slábne. Index S&P 500 se od svého maxima z roku 2023 propadl již o 9 % a 10% pokles je definován jako korekce na býčím trhu. Ale i přesto indexy S&P 500 a obzvlášť technologický Nasdaq Composite pravděpodobně rok zakončí ve výrazném zisku.

Reklama

Zisky společností se odměňují méně a trestají přísněji

Investoři nyní méně odměňují překonání výsledků, a naopak více trestají nedosažení na očekávaná čísla. Podle investičního poradce Evercore ISI 128 společnosti indexu S&P 500, které překonaly očekávání jak u zisku na akcii, tak u tržeb, zaznamenaly následující den růst svých akcií o 0,3 %. Ovšem za posledních 5 let činil průměrný růst o 1 % výše. Společnosti, které nesplní očekávání jak v horním, tak v dolním řádku, zaznamenávají následující den pokles svých akcií o téměř 5 %. Za posledních pět let se tento pohyb v průměru blížil 3,1 %. Investoři tak se svým kapitálem zachází konzervativněji. 

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama