Více než polovina Čechů se obává, že příští rok přijde o práci

Obavy ze ztráty práce v příštím roce vyjádřilo 54 % zaměstnanců v Česku. Naopak 56 % lidí zvažuje změnu zaměstnavatele, nejčastěji kvůli nízké mzdě. Ukázal to listopadový průzkum společnosti Randstad Česká republika, kterého se zúčastnilo téměř 600 respondentů.

Více než polovina Čechů se obává, že příští rok přijde o práci
 Redakce
Redakce

V průzkumu vyjádřilo 54,4 % dotázaných obavu, že by mohli v roce 2025 přijít o zaměstnání. Přitom 34,8 % respondentů předpokládá, že najít nové místo by bylo obtížné, zatímco 19,6 % věří, že by se jim podařilo získat práci relativně snadno. Na druhé straně 20,8 % účastníků průzkumu je přesvědčeno, že u svého stávajícího zaměstnavatele zůstanou, a 24,8 % se možnou ztrátou zaměstnání zatím nezabývá.

Podle generálního ředitele Randstad Česká republika Martina Jánského vycházejí obavy zejména z nejistoty způsobené turbulentním vývojem ekonomiky. „Na obavy zaměstnanců má vliv jak dopad pandemie covid-19 a rostoucí ceny energií, tak i nástup nových technologií a umělé inteligence. V některých odvětvích, jako je například automobilový průmysl, mohou být obavy umocněny vývojem zahraničních trhů, zejména v Německu,“ uvedl Jánský.

Reklama

Změna zaměstnání láká více než polovinu zaměstnanců

Plán změnit zaměstnání v roce 2025 zvažuje 56,1 % respondentů. Z toho 43,5 % je pevně rozhodnuto zaměstnavatele opustit, zatímco 12,6 % změnu zvažuje, ale není si zcela jistá. Necelá čtvrtina (23,4 %) uvedla, že o odchodu neuvažuje, protože je v práci spokojená. Dalších 20,5 % se tématem změny práce dosud nezabývalo.

Nejčastějším důvodem je nízká mzda

Hlavním motivem k odchodu ze stávajícího zaměstnání je podle průzkumu nízké finanční ohodnocení, na které si stěžuje 39,9 % dotázaných. Dalších 28,7 % respondentů uvedlo, že hledají lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, a 11,2 % postrádá příležitost k profesnímu růstu. Martin Jánský k tomu dodává: „Mzda a benefity jsou dlouhodobě nejdůležitějšími faktory při výběru zaměstnavatele. Firmy, které chtějí udržet kvalitní zaměstnance, by měly dbát na odpovídající odměnu, podporu work-life balance a rozvojové programy.“

Reklama

Práce na plný úvazek je stále preferovanou formou zaměstnání pro většinu respondentů (83,4 %).

Jak se mohou firmy přizpůsobit?

Průzkum zdůrazňuje, že podniky, které chtějí v turbulentní době uspět, by měly věnovat zvýšenou pozornost personální politice. Kromě přiměřeného finančního ohodnocení hrají roli i další faktory. „Rovnováha mezi prací a osobním životem je pro zaměstnance stále důležitější, stejně jako možnosti kariérního růstu. Firmy, které se na tyto oblasti zaměří, budou mít v konkurenčním prostředí výhodu,“ uzavírá Jánský.

Výzvy a příležitosti na českém trhu

Ačkoli míra nezaměstnanosti v Česku zůstává jednou z nejnižších v Evropské unii, zaměstnanci pociťují nejistotu způsobenou makroekonomickými i technologickými změnami. Výsledky průzkumu tak odrážejí výzvy, kterým zaměstnanci i zaměstnavatelé budou v roce 2025 čelit.

S ohledem na výsledky průzkumu mohou být klíčem k úspěchu flexibilní přístup, podpora zaměstnanců a strategické investice do jejich rozvoje.

Redakce
 Redakce

Redakce serveru Investice.cz je tvořena týmem odborníků na ekonomická témata, kteří mají dlouholeté zkušenosti v oboru a hluboké znalosti finančních trhů, investic a ekonomiky. Každý z autorů přispívajících na portál je profesionál s bohatou praxí, který kromě odbornosti v daném oboru často disponuje i širokými publikačními a žurnalistickými zkušenostmi. Interní tým redakce doplňují externí přispěvatelé, kteří přinášejí do obsahu portálu své unikátní perspektivy a aktuální pohledy na různá ekonomická témata. Cílem redakce je poskytovat čtenářům relevantní, odborný a aktuální obsah, který jim pomůže lépe se orientovat ve světě financí, sledovat nejnovější trendy a rozumět komplexním ekonomickým otázkám.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama