Více než polovina Čechů se obává, že příští rok přijde o práci
Obavy ze ztráty práce v příštím roce vyjádřilo 54 % zaměstnanců v Česku. Naopak 56 % lidí zvažuje změnu zaměstnavatele, nejčastěji kvůli nízké mzdě. Ukázal to listopadový průzkum společnosti Randstad Česká republika, kterého se zúčastnilo téměř 600 respondentů.
V průzkumu vyjádřilo 54,4 % dotázaných obavu, že by mohli v roce 2025 přijít o zaměstnání. Přitom 34,8 % respondentů předpokládá, že najít nové místo by bylo obtížné, zatímco 19,6 % věří, že by se jim podařilo získat práci relativně snadno. Na druhé straně 20,8 % účastníků průzkumu je přesvědčeno, že u svého stávajícího zaměstnavatele zůstanou, a 24,8 % se možnou ztrátou zaměstnání zatím nezabývá.
Podle generálního ředitele Randstad Česká republika Martina Jánského vycházejí obavy zejména z nejistoty způsobené turbulentním vývojem ekonomiky. „Na obavy zaměstnanců má vliv jak dopad pandemie covid-19 a rostoucí ceny energií, tak i nástup nových technologií a umělé inteligence. V některých odvětvích, jako je například automobilový průmysl, mohou být obavy umocněny vývojem zahraničních trhů, zejména v Německu,“ uvedl Jánský.
Změna zaměstnání láká více než polovinu zaměstnanců
Plán změnit zaměstnání v roce 2025 zvažuje 56,1 % respondentů. Z toho 43,5 % je pevně rozhodnuto zaměstnavatele opustit, zatímco 12,6 % změnu zvažuje, ale není si zcela jistá. Necelá čtvrtina (23,4 %) uvedla, že o odchodu neuvažuje, protože je v práci spokojená. Dalších 20,5 % se tématem změny práce dosud nezabývalo.
Nejčastějším důvodem je nízká mzda
Hlavním motivem k odchodu ze stávajícího zaměstnání je podle průzkumu nízké finanční ohodnocení, na které si stěžuje 39,9 % dotázaných. Dalších 28,7 % respondentů uvedlo, že hledají lepší rovnováhu mezi pracovním a osobním životem, a 11,2 % postrádá příležitost k profesnímu růstu. Martin Jánský k tomu dodává: „Mzda a benefity jsou dlouhodobě nejdůležitějšími faktory při výběru zaměstnavatele. Firmy, které chtějí udržet kvalitní zaměstnance, by měly dbát na odpovídající odměnu, podporu work-life balance a rozvojové programy.“
Práce na plný úvazek je stále preferovanou formou zaměstnání pro většinu respondentů (83,4 %).
Jak se mohou firmy přizpůsobit?
Průzkum zdůrazňuje, že podniky, které chtějí v turbulentní době uspět, by měly věnovat zvýšenou pozornost personální politice. Kromě přiměřeného finančního ohodnocení hrají roli i další faktory. „Rovnováha mezi prací a osobním životem je pro zaměstnance stále důležitější, stejně jako možnosti kariérního růstu. Firmy, které se na tyto oblasti zaměří, budou mít v konkurenčním prostředí výhodu,“ uzavírá Jánský.
Výzvy a příležitosti na českém trhu
Ačkoli míra nezaměstnanosti v Česku zůstává jednou z nejnižších v Evropské unii, zaměstnanci pociťují nejistotu způsobenou makroekonomickými i technologickými změnami. Výsledky průzkumu tak odrážejí výzvy, kterým zaměstnanci i zaměstnavatelé budou v roce 2025 čelit.
S ohledem na výsledky průzkumu mohou být klíčem k úspěchu flexibilní přístup, podpora zaměstnanců a strategické investice do jejich rozvoje.