Vyšší cena elektřiny prodražuje výrobu napříč ekonomikou
V květnu došlo k meziročnímu zvýšení cen zemědělských výrobců o 10,5 procenta...
V květnu došlo k meziročnímu zvýšení cen zemědělských výrobců o 10,5 procenta. K výraznému růstu ceny o 48,6 procenta došlo u brambor. Cena zeleniny vzrostla o 24,8 procenta a cena obilovin o 16,4 procenta. Dramatický nárůst cen zemědělských výrobců byl způsoben extrémním počasím. Situace by se však v průběhu letošního roku měla začít zlepšovat.
Ceny průmyslových výrobců meziročně vzrostly o 3,8 procenta. Vyšší ceny v průmyslu odráží růst ceny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 11,6 procenta. Zdražování elektřiny navyšuje náklady drtivé většině firem a stává se výrazným proinflačně působícím faktorem. Společně s rostoucí cenou práce a zvyšující se cenou nájemného bude růst ceny elektřiny prodražovat výrobu i v dalších měsících.
Ceny stavebních prací se v květnu meziročně zvýšily o 5,5 procenta. Stavební firmy musí zvyšovat mzdy svým zaměstnancům, aby neodcházeli do jiných odvětví. Přesto v prvním čtvrtletí 2019 došlo k meziročnímu snížení počtu pracovníků ve stavebnictví na 363 164 lidí. Růst cen je patrný i ve službách. Například poradenství v oblasti řízení meziročně zdražilo o 8,9 procenta. Vyšší ceny jsou patrné i v oblasti pojištění, zajištění a penzijního financování, kde došlo k meziročnímu zdražení o 7,3 procenta.
[sc:articleform id=9 articleid=853]
"Odvětví výroby elektrické energie je v poslední době ovlivněno novými regulacemi, které v konečném důsledku vedou ke zdražování elektřiny. Skokový růst ceny emisních povolenek, uzavírání jaderných elektráren v Německu a tlak na produkci energie z obnovitelných zdrojů zvyšují náklady a tím snižují konkurenceschopnost evropského průmyslu."