Z cestovního ruchu zbyly jen trosky

Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 988 tisíc.

Z cestovního ruchu zbyly jen trosky
Štěpán Křeček
Štěpán Křeček

Podle Českého statistického úřadu dosáhl počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních ve druhém čtvrtletí letošního roku úrovně 988 tisíc. To znamená, že meziročně došlo k enormnímu propadu o 82,9 procenta. Počet zahraničních hostů se snížil na 127 tisíc, což představuje meziroční pokles o astronomických 95,7 procenta.

Nejkritičtějším měsícem byl duben, kdy propad návštěvnosti dosáhl úrovně 98,9 procenta. O moc lepší nebyl ani květen, kdy došlo k poklesu návštěvnosti o 94,1 procenta. Tato dramatická data jasně ukazují, že cestovní ruch v České republice byl ve druhém čtvrtletí letošního roku knokautován a zbyly z něj jen trosky.

Reklama


Na dané téma si můžete poslechnout více v podcastu:

Reklama


 

Zatímco domácí klientela snížila počet přenocování o 66,7 procenta, počet přenocování zahraničních hostů se snížil o 96,2 procenta. Na to nejvíce doplatily pětihvězdičkové hotely, které se zaměřují především na zahraniční klientelu. Výrazné ztráty však ve druhém čtvrtletí letošního roku zaznamenaly všechny typy ubytovacích zařízení.

 

Nejpostiženějším regionem v rámci České republiky byla Praha, která za druhé čtvrtletí letošního roku evidovala pouze 138 tisíc hostů. Ve stejném období loňského roku přitom Prahu navštívilo 1,1 milionu hostů. To představuje propad o 93,6 procenta. V ostatních regionech byly propady mírnější, přesto dosahovaly enormních rozměrů v rozsahu od 73,3 do 79,7 procenta.

 

Nejvíce ubytovaných cizinců pocházelo ve druhém čtvrtletí letošního roku z Německa. Celkem jich bylo ubytováno 50 tisíc. Na druhém místě byli Slováci, kterých bylo ubytováno 32 tisíc. Třetí v pořadí skončili s velkým odstupem Poláci v počtu 8 tisíc. V první desítce nejčastěji ubytovaných cizinců najdeme pouze Evropany. Lidé z jiných kontinentů k nám prakticky přestali jezdit.


[sc:articleform id=10 articleid=924]



"Cestovní ruch v České republice byl ve druhém čtvrtletí letošního roku knokautován a zbyly z něj jen trosky. Ubytovací zařízení fungovala v podstatě jen pro domácí klientelu a cizince z okolních států. Lidé mimo Evropu k nám prakticky úplně přestali jezdit."

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama