Mají američtí spotřebitelé větší důvod k optimismu než ti v Evropě?

Závěrečný den pracovního týdne otevřela již před pár minutami německá ekonomika, která pohledem zpřesněného odhadu HDP za třetí kvartál prokázala ještě nižší růst (0,1 % k/k), než implikoval původní odhad (0,2 %).

Mají američtí spotřebitelé větší důvod k optimismu než ti v Evropě?
Vít Mikušek
Vít Mikušek

Jedná se tak o další výsledek ze série pravidelně se střídajících čtvrtletních poklesů a růstů HDP, které Německo vykazuje již dva roky po sobě. V meziročním vyjádření pak aktuální výsledek po očištění o sezónní vlivy odpovídá dokonce poklesu o 0,3 % (vs původní odhad -0,2 %), což vystihuje slabou kondici sousedního hospodářství.

Hlavními ekonomickými událostmi dne budou předběžné výsledky listopadového indexu nákupních manažerů (PMI) dle S&P Global, které budou zveřejněny postupně v Německu, v eurozóně a v USA. Všechny zmíněné země v říjnu čelily značným výzvám, přičemž nejhůře na tom bylo Německo, jehož průmysl je již v dlouhodobějším útlumu a v říjnu zaznamenal další nad očekávání silný pokles produkce (-2,5 % m/m); v meziročním srovnání šlo dokonce o pokles až o 4,6 %. V eurozóně byl tentokrát pokles v průmyslu také výrazný a negativně předčil očekávání analytiků, když dosáhl výše -2 % meziměsíčně a -2,8 % meziročně. Projevuje se zde slabá poptávka, která zároveň neumožňuje výrobcům ani přikročit ke zvýšení cen, když podle posledních údajů za září výrobní ceny klesaly tempem -0,6 % m/m, což odpovídalo meziročnímu zlevnění o 3,4 %. Naopak ve Spojených státech ceny výrobců v posledních měsících rostou a pohybují se mírně nad 2 % r/r, produkce průmyslového sektoru však zlaté časy také nezažívá a objem výroby již dvakrát po sobě poklesl (-0,3 % m/m v říjnu a -0,5 % v září). Listopadové výsledky předstihového ukazatele PMI tak budou důležitým indikátorem možné kondice průmyslu v následujících měsících, podle mediánového odhadu analytiků však změna k lepšímu zatím nepřijde ani v Evropě, ani v USA.

Reklama

V odpoledních hodinách pak dorazí ještě finální výsledky průzkumu University of Michigan ohledně spotřebitelské důvěry, která podle původního odhadu v listopadu vzrostla na 73 bodů (vs 70,5 v říjnu), přičemž analytická obec očekává revizi aktuálního čísla ještě výše na 73,7 bodů. Vedle spotřebitelské důvěry průzkum obsahuje i inflační očekávání, která na horizontu jednoho roku pomalu klesají, v případě 5letého výhledu však zůstávají zvýšená mírně nad 3 %.

Pohled zpět:              

Včera byla publikována spotřebitelská důvěra v eurozóně, která v letošním roce pomalu míří ze záporných hlubin směrem výše. Listopad však přinesl negativní překvapení, když důvěra poklesla z -12,5 na -13,7 bodů. Trh očekával spíše stagnaci, výsledek však mohly ovlivnit i nedávné geopolitické události, jako byly prezidentské volby v USA, jejichž výsledek je vzhledem k hrozícím celním válkám další negativní zprávou pro stagnující evropskou ekonomiku, zdejší zaměstnavatele, a tedy i zaměstnance.

Reklama

Nemovitostní trh v USA mírně zlepšil bilanci svých výsledků v tomto týdnu, když úterní zklamání z nižšího objemu vydaných stavebních povolení a zahájené výstavby včera vystřídal nárůst prodejů již existujících domů (3,96 mil. vs 3,83 mil. domů v září).

Akciové trhy se včera po nerozhodné středě opět zezelenaly, když americký index S&P 500 přidal 0,53 %, německý DAX posílil o 0,74 % a pražský index PX porostl o 0,17 %. Posiloval i americký dolar;, na toto konto však ztrácelo euro i koruna, která vůči dolaru chvílemi překonávala i hranici 24,2 USD/CZK. Slabší však byla koruna i vůči euru, když oslabila nad úroveň 25,35 EUR/CZK, večer pak mírně posílila.

Vít Mikušek
Vít Mikušek
analytik Raiffeisen Bank

Vít Mikušek je makroekonomickým analytikem Raiffeisenbank se zaměřením na oblast finančních trhů. Vystudoval magisterský obor Ekonomie a finance na Institutu ekonomických studií FSV UK, v rámci souběžného bakalářského studia na VŠE a FSV UK se věnoval teoretické ekonomii a veřejné politice. Do oblastí jeho zájmu patří globální politická ekonomie a finanční trhy včetně disruptivních technologií a kryptoměn. Před nástupem do Raiffeisenbank strávil 1,5 roku na výzkumné stáži na Yokohama National University v Japonsku.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama