Zůstane inflace i nadále v tolerančním pásmu ČNB?

Již za pár minut Český statistický úřad zveřejní, jak se během listopadu vyvíjely spotřebitelské ceny. Bude se jednat o poslední zásadní údaj z domácí ekonomiky před posledním měnově-politickém zasedání ČNB v tomto roce (19.12.). Analytický aparát ČNB očekává, že se inflace v listopadu zvýšila na 2,9 %.

Zůstane inflace i nadále v tolerančním pásmu ČNB?
Martin Kron
Martin Kron

Naše i mediánová prognóza predikuje ještě mírně vyšší nárůst, a to na 3 %, tedy přesně na horní okraj tolerančního pásma ČNB. Rostoucí trend inflace je zřejmý od léta, ač je do jisté míry dán nižší srovnávací základnou loňského roku. Vyšší inflaci ovšem nelze vysvětlit pouze statistickými efekty, proinflační rizika jsou stále přítomná. Pokračuje nadměrný růst cen služeb, jejichž tempo podle naší prognózy oproti říjnu (4,5 %) v listopadu zrychlilo (4,7 %). Zejména z tohoto důvodu by jádrová inflace vzrostla z 2,4 % na 2,5 %. Proinflačně podle nás působily i ceny potravin, jejichž cenový nárůst mohl být nejsilnější v tomto roce. Nicméně v případě rozkolísaných cen potravin je predikce zatížena jako obvykle vysokým stupněm nejistoty. Naopak inflaci tlačily směrem níže (stejně jako v předchozích třech měsících) ceny pohonných hmot, ačkoli ne tak razantně jako v září či říjnu, a to i přes slabší korunu ve vztahu k americkému dolaru. Tempo růstu cen regulovaných položek v listopadu ve srovnání s předchozím měsícem nejspíše zvolnilo.

Již dnes ráno byly zveřejněny finální výsledky listopadové inflace v Německu. Jakékoli změny nebyly předpokládány, což se ukázalo jako oprávněné. Podle národní metodiky se inflace zvýšila z 2,0 % na 2,2 % a podle metodiky Eurostatu zůstala na 2,4 %.

Reklama

Pohled zpět:              

Nový týden začal v režii českých dat, když v ranních hodinách byly zveřejněny hned tři najednou. Reálná průmyslová produkce v říjnu meziročně poklesla o 2,1 %. Meziměsíční propad pak činil 0,7 %. Tento výsledek tak výrazně zaostal za naším očekáváním. Mediánová predikce trhu sice očekávala snížení výroby, ale menšího rozsahu. Nižší průmyslová výroba byla sice ovlivněna i vyšší srovnávací základnou loňského roku v některých významných odvětvích zpracovatelského průmyslu, ale problémy průmyslu jsou hlubší a dlouhodobého charakteru. Bilance zahraničního obchodu skončila v říjnu s přebytkem čítajícím 11 mld. Kč a rovněž tak dosáhl nižší výše, než predikoval trh včetně nás. Za celý letošní rok obchodní bilance překoná hranici 200 mld. Kč. Na druhé straně průmyslová produkce s pravděpodobností blížící se jistotě propadne druhý rok v řadě.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5361

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo zprávu o podílu nezaměstnaných během listopadu. Ten se zvýšil na 3,9 % z říjnových 3,8 %, což bylo očekáváno námi i mediánovým odhadem trhu, ačkoli nemalá část analytiků predikovala stagnaci na úrovni z října. Na přelomu roku předpokládáme další zvýšení nezaměstnanosti, která tak nejspíše překoná 4% hranici. Předpokládané zvýšení nezaměstnanosti v dalších měsících bude ale primárně dáno sezónními faktory. Během příštího roku se ale bude postupně opět snižovat. V letošním roce by se průměrný podíl nezaměstnaných měl zastavit na hodnotě 3,8 % a na podobné výši ji predikujeme i v příštím roce.
Více v komentáři: https://investice.rb.cz/?c15002[key]=5362

Reklama

Jediným údajem z Evropy během včerejšího dne byl Sentix, index sentimentu mezi institucionálními i soukromými investory v eurozóně. Ten se zhoršil z -12,8 na -17,5 bodů a je tak na nejnižší úrovni za poslední rok, což svědčí o pokračujícím pesimismu ohledně výkonnosti evropské ekonomiky a možném přesouvání investic do Spojených států amerických.

Americký index S&P 500 nevkročil do nového týdne pravou nohou, když odepsal 0,6 %. Nižší, ale stále ztrátu zaznamenal i německý DAX (-0,2 %). Pražská burza zakončila včerejší den na takřka stejné hodnotě jako minulý pátek. Koruna zůstává okolo úrovně 25,10 EUR/CZK.

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama