Bohumil Pečinka vystudoval Fakultu sociální věd UK, rovněž studoval historii a politologii na Filozofické fakultě UK. V prosinci 1989 spoluzaložil čtrnáctideník Studentské listy, po jeho zániku koncem roku 1991 začal pracoval v časopisu Reflex. V letech 1994 až 1997 pracoval v Lidových novinách a od roku 1999 se opět stal komentátorem Reflexu. V únoru 1999 získal novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky. Od roku 2009 je šéfem politické rubriky Reflexu a od roku 2016 zástupcem šéfredaktora časopisu. Vydal několik knih: Proti blbé náladě, To byla léta devadesátá, Cesta na Hrad, Politika z obou stran a Hry o všechno. Se Štěpánem se v podcastu z různých úhlů zamýšlejí nad společenskými post-covid trendy, které aktuálně rezonují napříč domácí i světovou politikou i nad rysy doby, která právě přichází.
Karel Janeček je český matematik, filantrop a mecenáš. Přednášel finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzita Karlovy v Praze. Je spolumajitelem a předsedou dozorčí rady společnosti RSJ, která obchoduje s finančními deriváty. Je zakladatelem a předsedou správní rady Nadačního fondu proti korupci. Založil si Nadační fond Neuron na podporu vědy, Nadační fond pomoci a Nadaci Karla Janečka. Se štěpánem si povídali o aktuálních šancích ve společnosti, neexistujících náhodách a synchronikách, kráse skrytých v matematice io tom, jaké procesy mohou akcelerovat "koronavirová rozbuška". Výsledkem je podcast plný inspirujících myšlenek a zajímavých informací.
Tomáš Hebelka je generálním ředitelem Státní tiskárny cenin. Vystudoval Nottingham Trent University a v tomto podniku, jehož dominantou jsou ceninové tisky s vysokým stupněm zabezpečení, především bankovky a osobní doklady, zúročuje své více než dvacetileté profesní zkušenosti z vrcholového managementu, strategického prodeje a péče o zákazníka v B2B i státní sféře. Jeho cílem je vnést do tradiční ceninové polygrafie nové trendy a to zejména prosazováním digitalizace osobních dokladů. Se Štepánem si v podcastu popovídali o historii, tisku bankovek, ochranných a bezečnostní prvcích a celé řadě dalších zajímavostí.
Ilona Švihlíková absolvovala Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde získala také doktorát. Později se stala docentkou z Univerzity Matěje Bela v Banské Bystrici a v současné době působí na pozici prorektorky Vysoké škole obchodní v Praze. Jejím hlavním oborem jsou mezinárodní ekonomické vztahy, globalizace, měnové otázky či daňová problematika. V průběhu pandemie koronaviru byla jmenována do Národní ekonomické rady vlády (NERV). Do podcastu přišla odpovídat na otázky ohledně toho, jak Česko i jiné státy reagují na (post)pandemickou situaci a s jakými výsledky jí zvládají. Při rozhovoru však na přetřes přišla i celá řada souvisejících, ekonomických či politických témat.
Pavel Borovička je jednatel nemovitostních společností BHS. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, na českém kapitálovém trhu působí od roku 1997. Pro BH Securities pracuje od roku 2004. Od roku 2016 se soustředí na nemovitostní fond kvalifikovaných investorů BHS Real Estate Fund, který se zaměřuje na komerční nemovitosti a to zejména na prémiové kancelářské budovy. V podcastu si se Štěpánem povídali o aktuální situaci na nemovitostním trhu i o tom, jak se pandemie koronaviru může dotknout jeho jednotlivých segmentů do budoucna.
Radek Špicar je absolventem Univerzity Karlovy v Praze a University of Cambridge. V minulosti působil jako náměstek místopředsedy vlády pro ekonomiku a později coby ředitel pro vnější vztahy Auto Škoda nebo ředitel think-tanku Aspen Institute Prague. V současné době působí jako viceprezident Svazu průmyslu a obchodu, který je největším tuzemským zástupcem českých podnikatelů. V akademické oblasti se Radek Špicar věnuje společenské odpovědnosti podniků a ekonomické diplomacii. Se Štěpánem si povídali o tématech kolem české ekonomiky v konextu krize způsobené pandemií koronaviru.
Luděk Palata se pohybuje v oblasti korporátního financování a alternativních investic více než dvacet let. Do roku 1998 byl členem několika týmů investujících do rozvoje malých a středních podniků v České republice. V letech 1998 až 2005 řídil české a slovenské aktivity private equity fondů sponzorovaných vlámskou investiční společností GIMV. Od roku 2005 do začátku 2014 pracoval pro americkou společnost Riverside jako globální investor pro malé a střední společnosti. Během své dvacetileté kariéry v oboru private equity Luděk realizoval množství investic a úspěšných prodejů firem v mnoha zemích jak ve východní, tak v západní Evropě. Se Štěpánem se v podcastu bavili o investování do rostoucích firem i o konkrétních českých a slovenských společnostech, které patří do rodiny BHS Private Equity Fond.
Petr Koblic je již 16 let generální ředitelem Burzy cenných papírů Praha a 2 roky působí ve funkci prezidenta Federace evropských burz. Je rovněž členem představenstva společnosti Wiener Börse, předsedou představenstva společnosti Centrální depozitář cenných papírů a předsedou burzovní komory společnosti Power Exchange Central Europe. Těžko bychom v Česku hledali člověka, který by byl povolanější pro rozhovor nad problematikou kapitálových trhů, a proto jsme velmi rádi, že Štěpánovo pozvání do Offlinu přijal. Vznikl tak zajímavý podcast, který v mnohém poodhaluje zákulisí fungování nejen Pražské burzy a přináší cenné investorské informace i konkrétní náhledy ve světovém kontextu.
Petr Kabát je vedoucím prodeje Ferrari pro Českou republiku a jedním z předních odborníků na exkluzivní vozy u nás. Více než 14 let působí pod hlavičkou Scuderia Praha, která je jediným oficiálním prodejním a servisním zastoupením značek Ferrari a Maserati a zajišťovala třeba také dodání unikátního speciálu Ferrari California T 70th Anniversary do automobilového fondu Engine Classic Cars. Se Štěpánem si blíže povídali o této ikonické italské značce a v rozhovoru poodhalili nejednu zajímavost kolem Ferrari, fenoménu plného vášně a emocí.
Jan Smigmator je někdy nazýván českým Frankem Sinatrou a patří mezi špičku swingové hudby u nás. Úspěšný je však i v zahraničí, jedno své album nahrával s otcem Amy Winehouse a na hodiny zpěvu létá do New Yorku za největšími hvězdami svého žánru. Swing je podle něj úžasný hudební styl, který má své místo i v dnešní době a sám o sobě Jan s úsměvem říká, že "nepracuje, ale zpívá". Připravovaná vystoupení však přerušil nouzový stav, který zakázal veřejné koncertování. Jak se v této době daří umělcům? A jak se se situací "pere" přímo on? Nejen na ty o swingu, ale i na další otázky přišel za Štěpánem odpovídat do studia a tak mohl vzniknout další zajímavý díl podcastu Offline.
Tomáš Matuška je šéf obchodního oddělení BHS a akciovému trhu se aktivně věnuje na denní bázi více než dvacet let. V zajímavém podcastu, který spolu natáčeli na konci prvního dubnového týdne, dostával od Štěpána otázky, jak akcie, trhy i ekonomiku celkově zasahuje stávající pandemie koronaviru a související opatření, díky kterým má více než polovina světové populace omezený pohyb. Ačkoliv Tomáš popisuje možné negativní dopady a předjímá, že situace se negativně dotkne určitým způsobem všech, zůstává i nadále optimistou.
Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.
Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?
Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.
Newsletter
Mějte přehled s newsletterem. Nenechte si ujít nejnovější zprávy o investicích a ekonomice. Jednou týdně vám pošleme:
3 nejčtenější články
s hodnotnými informacemi,
3 názory analytiků
kteří se těmto tématům věnují každý den,
nová videa a podcasty
k prohloubení vašich znalostí.