Miroslav Bárta vystudoval egyptologii a pravěkou a raně středověkou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2009 byl jmenován profesorem pro obor egyptologie. Intenzivně se zabývá vývojem a kolapsem komplexních společností, koordinuje interdisciplinární výzkumy Českého egyptologického ústavu a zabývá se též archeologickým a kulturně-historickým pozadím Starého Zákona. Je držitelem řady ocenění a autorem mnoha úspěšných knih. Se Štěpánem si v podcastu Offline povídali o vzestupech a pádech civilizací, egyptologii, společenské smlouvě a dalších aktuálních tématech.
Václav Cílek je český geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy. V letech 1980 až 1990 pracoval v Hornickém ústavu Akademie věd ČR. Od roku 1990 pracoval v Geologickém ústavu Akademie věd ČR a v letech 1994 až 2001 v Centru teoretických studií. Od roku 2004 byl ředitelem Geologického ústavu Akademie věd ČR, ale později se rozhodl vrátit se na místo vědeckého pracovníka, aby se mohl více věnovat výzkumným pracím. Se Štěpánem si do podcastu Offline přišel popovídat o možné změně klimatu, ale třeba i o tom, co stojí za současnými společenskými změnami a jak se s nimi vypořádat.
Aleš Rod řídí výzkumné projekty Centra ekonomických a tržních analýz. Zároveň je členem správní rady Anglo-americké univerzity a členem Národní ekonomické rady vlády (NERV). Jeho výzkumný zájem se týká ekonomie regulace. V současnosti konzultuje projekty z digitální ekonomiky pro veřejný i soukromý sektor v ČR i v zahraničí. Se Štěpánem za mikrofonem pohovořili o aktuálních ekonomických tématech a zto z různých perspektiv.
Lubomír Lízal je český ekonom. V minulosti působil na pozici člena bankovní rady ČNB a na pozici člena dozorčí rady společnosti ČEZ. Rovněž byl konzultantem Světové banky a členem Národní ekonomické rady vlády. V současné době působí jako docent na ČVUT a rovněž je členem řady renomovaných vědeckých rad. Se Štěpánem se na mikrofon pobavili o nastavení měnové politiky, návrzích Národní ekonomické rady vlády a fungování energetických burz.
Daniela Drtinová je moderátorka, spolumajitelka DVTV a novinářka. V letech 1993 až 2014 působila v České televizi. Následně založila s Martinem Veselovským první internetovou televizi DVTV, kde moderuje diskusní pořady. Daniela Drtinová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde získala malý i velký doktorát. Za svou práci byla oceněna Cenou Karla Havlíčka Borovského. Se Štěpánem si do podcastu Offline přišla popovídat o své letité žurnalistické praxi, plánech, některých rozhovorech i dalších tématech, které souvisejí s vydáváním nezávislého obsahu.
Tomáš Nidetzký je ekonom, který donedávna zastával pozici viceguvernéra České národní banky. Dříve působil na mnoha významných pozicích v soukromém sektoru. Z pozice předsedy představenstva a generálního ředitele řídil Pojišťovnu České spořitelny či zastával pozici generálního ředitele obchodu a člena představenstva NN Penzijní společnosti pro ČR. Se Štěpánem se v podcastu bavili o inflaci, zásazích do ekonomiky i tom, jaké trendy a možný vývoj lze očekávat v nejbližších obdobích.
Ondřej Koběrský je známý youtuber, který popularizuje investování pro širokou veřejnost. Na svém kanálu má již téměř 40 tisíc odběratelů. Řadí se mezi dlouhodobé, hodnotové a konzervativní investory, kteří se nesnaží provádět spekulativní obchody. Jeho videa si proto oblíbili i zkušení investoři. Se Štěpánem se bavili o mladých investorech, sociálních sítích, ale také o aktuální situaci na trzích, jeho přístupech i konkrétních položkách jeho akciového portfolia.
Mojmír Hampl je český ekonom, předseda Národní rozpočtové rady, bankéř a publicista s tituly z Vysoké školy ekonomické v Praze a University of Surrey ve Velké Británii. Většinu svého dosavadního profesního života zasvětil České národní bance, kde byl historicky nejdéle sloužícím viceguvernérem. Se Štěpánem se pobavili o současné situaci, státních financích, důchodech a řadě dalších společenských i ekonomických témat.
Jako jubilejní 100. epizodu pořadu Offline Štěpána Křečka, který vychází pod hlavičkou BH Securities již více než 3 roky, přinášíme posluchačům záznam z osobního diskusního setkání hlavního ekonoma BHS s jeho podcastovými hosty z řad významných osobností české ekonomiky. Hlavním tématem debaty byla právě probíhající energetická krize, ale zaznívaly i další zajímavé názory a úhly pohledu.
Jiří Příhoda je český výtvarný umělec, který působí na pomezí sochařství, objektu a architektury. V minulosti se také věnoval videoartu. Mimo to je autorem architektonického designu řady výstav a expozic v galeriích a muzeích umění. Žije v USA a je držitelem ceny Jindřicha Chalupeckého. V roce 2022 uvedl v pražské Galerii Rudolfinum svou výstavu Void (Prázdnota), která se návštěvnicky zařadila mezi dosud vůbec nejúspěšnější. Se Štěpánem si do studia přišel popovídat o osobní i umělecké cestě, tvorbě, kulturních rozdílech, ale i dalších tématech, ve které společné povídání vyústilo.
Jiří Gavor vystudoval jadernou a fyzikálně inženýrskou fakultu ČVUT a dlouhodobě se zabývá situací na energetickém trhu. Jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií se pokouší zkvalitňovat poskytování služeb na trzích s elektřinou a plynem. Rovněž působí na pozici jednatele společnosti ENA, která se věnuje poradenství v oblasti energetiky. Do podcastu za Štěpánem dorazil diskutovat o současné energetické krizi, jejích příčinách, dopadech na spotřebitele i možných cestách, jak se z ní vymanit.
Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.
Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?
Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.
Newsletter
Mějte přehled s newsletterem. Nenechte si ujít nejnovější zprávy o investicích a ekonomice. Jednou týdně vám pošleme:
3 nejčtenější články
s hodnotnými informacemi,
3 názory analytiků
kteří se těmto tématům věnují každý den,
nová videa a podcasty
k prohloubení vašich znalostí.