Hlubší pronikání do problematiky investování nemusí vždy znamenat studování grafů a pročítání sáhodlouhých zpráv. Připravili jsme pro vás sekci Podcasty a videa, kde najdete zajímavé rozhovory s zkušenými analytiky a ekonomickými experty. Popovídáme si o tržních trendech, strategiích pro osobní finance nebo odborně rozebereme aktuální události. Nalaďte se a investujte s rozvahou.
Artur Gevorkyan je zakladatel, majoritní vlastník a generální ředitel společnosti Gevorkyan, světového inovátora a globálního lídra v oblasti práškové metalurgie, který je na trhu již 25 let a dodává do více než 40 zemí světa. Společnost jako první slovenská firma letos vstoupí na pražskou burzu, kam si jde pro investorské peníze pro svůj další rozvoj. Se Štěpánem si v podcastu popovídali o firmě, jejím byznysu i výhledech, které má po této potenciálně dosud nejvyšší emisi na trhu START.
Docent Daniel Münich je akademický ekonom. Působí v doktorském programu CERGE-EI, společného pracoviště Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy, kde se dlouhodobě zabývá problematikou ekonomie trhu práce, školství a výzkumu. Kromě výzkumné a pedagogické činnosti v posledních patnácti letech také působil jako expert či poradce v rámci projektů Evropské unie, Mezinárodního měnového fondu, OECD, Světové banky a řady národních institucí. Se Štěpánem si v podcastu popovídali o současném válečném konfliktu a jeho možných dopadech na hospodářství a společnost, ale také o řadě dalších, nejen ekonomických témat.
Karel Janeček je český matematik, bojovník proti korupci, autor volebního systému D21 - Janečkova metoda a kandidát na post prezidenta. Přednášel finanční matematiku na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Je spoluzakladatelem společnosti RSJ, která se zabývá obchodováním s finančními deriváty. Je zakladatelem Nadačního fondu proti korupci, založil také Institute H21, Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu (dnes Nadační fond Neuron na podporu vědy), Nadační fond pomoci a platformu Znesnáze21, Nadaci Karla Janečka a nadaci Science 21. Se Štěpánem si povídali o současné situaci na Ukrajině, jeho filantropických aktivitách a řadě dalších aktuálních témat, včetně jeho kandidatury na post hlavy státu.
Jindřich Šídlo je známý žurnalista. Svou práci započal v Českém deníku, poté působil v Respektu a dále v redakci Mladé fronty Dnes. Jako vedoucí redaktor pracoval v Hospodářských novinách. Rovněž řídil domácí zpravodajství v České televizi a nyní působí v redakci Seznam Zprávy. Za novinářskou práci získal mnoho ocenění. Se Štěpánem si přišel do podcastu popovídat o českých médiích, novinářské práci a řadě aktuálních témat.
Petr Stuchlík je podnikatel a manažer. Spoluzakládal Fincentrum, které v roce 2018 prodal. V letech 2002 až 2006 pracoval ve vedení společnosti Mafra. Po neúspěšné kandidatuře na primátora Prahy se dnes opět věnuje byznysu. Se Štěpánem se v podcastu bavili o ekonomických otázkách, inflaci, hypotékách i jeho vztahu k hudbě.
Martin Řezníček je reportérem a moderátorem České televize, uvádí hlavní zpravodajské relace Události a Události, komentáře. Pět let působil jako zahraniční zpravodaj ČT ve Washingtonu a dřív i jako redaktor české redakce BBC v Praze a Londýně. Do podcastu Offline Štěpána Křečka se přišel podělit o své zkušenosti a příběhy z jeho pracovního působení v Americe, ale odpovídal také na otázky z oblastí médií a společenského dění obecně.
Radim Pařík je známý český vyjednávač, který za svůj život vyjednal více než dva tisíce smluv za desítky miliard korun. Absolvoval výcvik vyjednávání podle modelu americké FBI a program vyjednávání na Harvardu. Přednáší vyjednávání na vysokých školách v ČR a na Univerzitě St. Gallen ve Švýcarsku. Se Štěpánem si přišel popovídat o tom, jak spolu jako lidé v různých situacích komunikujeme a vyjednáváme.
Danuše Nerudová je česká ekonomka a vysokoškolská pedagožka. V roce 2018 byla jmenována rektorkou Mendelovy univerzity v Brně. Jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody pracovala na penzijní reformě. Zároveň je členkou iniciativy KoroNERV-20. Se Štěpánem se bavili o státním rozpočtu, důchodové reformě a inflaci.
Stanislav Trávníček je předseda Rady Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Získal inženýrský i doktorský titul z elektrotechniky se zaměřením na ekonomiku a řízení energetiky. Tomuto oboru se následně věnoval v podstatě celý svůj profesní život. Se Štěpánem do podcastu Offline přišel probrat řadu témat, které jsou v současné době energokrize a rostoucích cen energií velmi aktuální.
Tomáš Sedláček je český ekonom, myslitel a vysokoškolský pedagog. V minulosti byl poradcem prezidenta Václava Havla a ministra financí. Od roku 2009 je členem Národní ekonomické rady vlády (NERV), kde se stal garantem pro veřejné finance. Přednáší ekonomii a dějiny ekonomických teorií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy a také na University of New York in Prague. V roce 2011 se stal členem správní rady Nadačního fondu proti korupci. Zároveň je lektorem European Leadership & Academic Institute v Praze. Jeho hlavní publikace Ekonomie dobra a zla byla přeložena již do 23 jazyků. Sám sebe označuje s nadsázkou za „filosofujícího ekonoma“. Pozvání do podcastu Offline přijal již podruhé a také tentokrát společně se Štěpánem probrali řadu aktuálních, ale také velmi nadčasových témat.
Václav Loula pracoval v letech 1979–1981 na pozici vedoucího odboru řízení a kontroly jakosti společnosti Chemopetrol. V letech 1982–1992 působil jako specialista pro národohospodářské koncepce pro oblast ropy a petrochemie. V letech 1992–1993 byl vedoucím odboru marketingu a tiskový mluvčí pro společnost Benzina. V dalších letech byl obchodním ředitelem, ředitelem pro jakost a vnější vztahy Benziny a od roku 2015 až do současnosti je poradcem, expertem a uznávaným odborníkem v petrolejářském průmyslu. Současně působí také jako odborný mluvčí ČAPPO a předseda Výboru pro certifikaci výrobků. Se Štěpánem se setkali na jedné ze společenských akcí automobilového fondu a zapovídali se o automobilismu i ekonomice. "Slovo dalo slovo", padlo pozvání a vznikl tento zajímavý rozhovor ve studiu na atraktivním témata kolem pohonných hmot, která rezonují současnou společností.
Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.
Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?
Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.
Newsletter
Mějte přehled s newsletterem. Nenechte si ujít nejnovější zprávy o investicích a ekonomice. Jednou týdně vám pošleme:
3 nejčtenější články
s hodnotnými informacemi,
3 názory analytiků
kteří se těmto tématům věnují každý den,
nová videa a podcasty
k prohloubení vašich znalostí.