Hlubší pronikání do problematiky investování nemusí vždy znamenat studování grafů a pročítání sáhodlouhých zpráv. Připravili jsme pro vás sekci Podcasty a videa, kde najdete zajímavé rozhovory s zkušenými analytiky a ekonomickými experty. Popovídáme si o tržních trendech, strategiích pro osobní finance nebo odborně rozebereme aktuální události. Nalaďte se a investujte s rozvahou.
Miroslav Bárta vystudoval egyptologii a pravěkou a raně středověkou archeologii na Univerzitě Karlově v Praze. V roce 2009 byl jmenován profesorem pro obor egyptologie. Intenzivně se zabývá vývojem a kolapsem komplexních společností, koordinuje interdisciplinární výzkumy Českého egyptologického ústavu a zabývá se též archeologickým a kulturně-historickým pozadím Starého Zákona. Je držitelem řady ocenění a autorem mnoha úspěšných knih. V tomto díle se Štěpán Křeček bavil se svým hostem o tom, kam se aktuálně stáčí evropská politika a jak se daří zemím Evropské unie bojovat s migrací. Řeč ale byla také o ekonomice Spojených států amerických, které dominují v rámci globálního obchodu i přesto, že jejich ekonomika je v obrovských dluzích.
Do dalšího dílu podcastu Offline Štěpána Křečka přijal pozvání katolický kněz, teolog a molekulární biolog Marek Orko Vácha. Jak moc si jsou lidé na planetě Zemi příbuzní? Škodí nám přebytek a hojnost? O tom všem se diskutovalo v nové epizodě.
Tomáš Prouza je viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Dříve působil jako náměstek ministra financí a také jako národní koordinátor pro zavedení eura v České republice. V tomto díle přišla řeč na to, jaké ceny potravin máme v České republice v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie, jestli se u nás jídlem plýtvá, ale také třeba jak je na tom tuzemský cestovní ruch.
Tomáš Prouza je viceprezident Hospodářské komory a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu. Dříve působil také jako náměstek ministra financí a také jako národní koordinátor pro zavedení eura v České republice. Se Štěpánem si povídali o tom, co vše Česká republika vytěžila z Evropské unie za první 20 let svého členství, jak moc velký problém pro českou ekonomiku je byrokracie a jestli náhodou si tu byrokracii nevytváříme spíše sami.
Americké akciové trhy jsou nyní extrémně koncentrované a situace se prohlubuje. Deset největších společností nyní představuje 38 % kapitalizace indexu S&P 500. To je vzácné. V současné době tato skupina největších společností vytváří většinu růstu akciových indexů a nechává za sebou akcie menších a středně velkých společností, což neimplikuje zdravé ekonomické prostředí. S touto nadměrnou koncentrací je spojeno několik problémů: vysílá to falešné signály o americké ekonomice, trhy jsou nadhodnocené, riziko poklesu je při takové nadměrné koncentraci veliké a konečně koncentrace koreluje s 30letými cykly Shillerova P/E, což nám může naznačovat, že nově vstupující investory může čekat ztracená dekáda.
Petr Bartoň přednáší ekonomii na Univerzitě Karlově. Rovněž působí jako hlavní ekonom a autor podcastu SníDaně. Je absolventem University of Chicago a University of Cambridge. Se Štěpánem si povídali o současné populační politice a demografii.
Petr Bartoň přednáší ekonomii na Univerzitě Karlově. Rovněž působí jako hlavní ekonom a autor podcastu SníDaně. Je absolventem University of Chicago a University of Cambridge. Se Štěpánem si povídali o současné světové populační politice a demografii.
Čas od času se objeví událost, kterou by si žádný seriózní investor neměl nechat ujít. A tento víkend se jedna taková akce konala v Omaze, které předsedal sám Warren Buffett. A letos rozhodně nebyla nouze o velmi důležité poznatky, jako například: proč se Warren rozhodl snížit svojí pozici ve společnosti Apple, nebo proč Berkshire sedí na rekordní hotovosti 180 miliard USD, také byl konečně vybrán nástupce Warrena Buffetta. Mimo jiné také hovořil o tom, zda by investoval do čínských a indických akcií, dotkl se umělé inteligence, diskutoval o Tesla FSD a podělil se o svůj názor na současný stav amerických dluhopisových trhů. A v neposlední řadě vysvětlil, jak přesně by dosáhl nadstandardních výnosů (50 % ročně), kdyby začínal úplně znovu s pouhým 1 milionem USD v kapse. Setkání akcionářů se zúčastnil i Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple.
Zdroje grafů a statistik: HedgeFollow, TheFinancialTimes, Investopedia, International Monetary Fund, Moody's, CNBC
Zdroj úryvků ze sjezdu: https://www.youtube.com/watch?v=X3wLdzddRtI&t=2713s&ab_channel=CNBCTelevision
Investoři se v posledních měsících, kdy akciové trhy dosahují neustále nových historických maxim, stali velmi nekritickými. Existuje však velká šance, že Spojené státy brzy upadnou do recese. Jediné co tento hořký bod odsouvá v čase jsou štědré likviditní injekce americké vlády. Díky těmto politickým zásahům se americká ekonomika posunula v hospodářském cyklu zpět v čase, ale celková trajektorie pořád směřuje ke konci cyklu, což je recese. Čím déle se jí americká vláda rozhodne vyhýbat, tím větší škody se budou hromadit v podobě chybné alokace kapitálu a práce, kolosálních deficitních výdajů, dislokace trhů nebo rostoucí nerovnosti v bohatství obyvatel.
Zdroje: YahooFinance, The Wall Street Journal, Goldman Sachs Research, CNBC, FRED, US Buerau of Labour Statistics, Federal Statistical Office, Google Finance, Bundesagentur Fur Arbeit, Apollo Wealth Management.
Martin Kovář je profesor historie a jeden z největších českých odborníků na dějiny 20. století. Přednáší na Vyoké škole ekonimcké v Praze. Je bývalým prorektorem Univerzity Karlovy. Je autorem podcastu Historie očima Martina Kováře a spoluautorem podcastu Nový svět. Se Štěpánem Křečkem diskutovali řadu otázek týkajících se současného dění ve světě v různých souvislostech amerických i evropských voleb.
Martin Kovář je profesor historie a jeden z největších českých odborníků na dějiny 20. století. Přednáší na Vyoké škole ekonimcké v Praze. Je bývalým prorektorem Univerzity Karlovy. Je autorem podcastu Historie očima Martina Kováře a spoluautorem podcastu Nový svět. Se Štěpánem Křečkem diskutovali řadu otázek týkajících se současného dění ve světě v různých souvislostech amerických i evropských voleb.
Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.
Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?
Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.
Newsletter
Mějte přehled s newsletterem. Nenechte si ujít nejnovější zprávy o investicích a ekonomice. Jednou týdně vám pošleme:
3 nejčtenější články
s hodnotnými informacemi,
3 názory analytiků
kteří se těmto tématům věnují každý den,
nová videa a podcasty
k prohloubení vašich znalostí.