Jak na akcie

Ve světě investic nyní existuje řada směrů, kterými se nadšení investoři mohou ubírat. Od tradičního ukládání do zlata, po moderní „hodlování“ kryptoměn. Své čestné místo mezi nimi rozhodně drží i obchodování s akciemi, kterému se často jednoduše říká trading. Prapůvodní obchody s akciemi lze vystopovat k začátku 17. století.

Jak na akcie
 Redakce
Redakce

A právě vidina zisku přitahuje na burzu investory ze všech koutů světa. Kromě psychické zátěže je však s tradingem spojená možnost ztráty podstatné části svého vkladu. V případě špatné diverzifikace a některých rizikovějších metod může investor přijít dokonce o veškeré prostředky. Proto většina z nich raději neinvestuje více finančních prostředků, než o které jsou schopni a ochotni přijít.

Finanční gramotnost

Prvním krokem je pro většinu obchodníků zpravidla získání základního přehledu o pojmech spojených s akciemi, tedy finanční gramotnosti. K tomu mohou sloužit odborné semináře, poradci, ale klidně také finanční publikace. Pojmy jako „trh“, „volatilita“ nebo „diverzifikace portfolia“ patří do slovníku většiny investorů. Nikoho z nich už pak nepřekvapí, že se na utváření trhu často podílejí i býci a medvědi.

Se získanou finanční gramotností už si mohou investoři nastavit vlastní strategii investování. Někoho zajímá spíše dlouhodobější ukládání finančních prostředků. To může být bezpečnější, ale zisk přichází pomaleji. Jiní obchodníci zase raději akcie drží krátkodobě a vyznávají strategii „draze prodat, levně nakoupit“. S tím je mnohdy spojený pojem FOMO (Fear of missing out), tedy strach z promeškané příležitosti, který se rovněž podílí na psychické zátěži spojené s trhem akcií.

Reklama

Založení účtu u brokera

Před zahájením samotných obchodů je ještě potřeba, aby si investor založil vlastní účet u brokera. Toho lze definovat jako finanční instituci, která zprostředkovává obchod s akciemi na burze. V současnosti existují tradiční fyzické pobočky, kde požadavky vyřizují makléři, nebo komplexní online brokerské společnosti.

Akciové fondy

Kromě výše zmíněných postupů existují další způsoby, jak s akciemi pracovat. Poměrně populární možností jsou právě akciové fondy. Správce tohoto fondu shromažďuje finanční prostředky od investorů a na základě analýzy akciových indexů rozhoduje o jejich dalším toku. Výhodou je nízké vytížení participujících investorů a možnost efektivního zhodnocení peněz. Nevýhodou jsou pak poměrně vysoké členské příspěvky.

Možná však největší výhodou fondů jako takových je jejich stabilita. I když správce fondu učiní špatné rozhodnutí a zakoupí krachující akcie, tuto ztrátu „podrží“ zbytek aktiv v portfoliu akciového fondu. Minimalizuje se tak možnost ztráty veškerých vkladů. Nabízejí se rovněž fondy, které kupují akcie pouze podle nízkorizikových indexů, jako je například S&P 500.

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama