Akciový trh na šestiměsíčním minimu: Obavy z růstu a Fed v centru pozornosti
Minulý týden přinesl značný propad na burze, kdy index S&P 500 klesl o 1,3 %, Dow Jones ztratil 2.5 % a technologicky zaměřený Nasdaq se Posunul níže o 0,5 %. Ve čtvrtek S&P 500 oficiálně vstoupil do korekce, když poklesl o 10 % z historického maxima dosaženého 19. února.

V následujícím týdnu budou investoři soustředit svou pozornost na kroky Federálního rezervního systému (Fed) a celkové zdraví americké ekonomiky. Očekává se, že Fed ve středu ponechá úrokové sazby beze změny, avšak důležité budou jakékoli náznaky dalšího snižování sazeb. V pondělí bude zveřejněn také report o maloobchodních tržbách za únor, což bude klíčový ukazatel spotřebitelského chování ve Spojených státech. Mezi zajímavé výsledky firem tento týden patří hlavně čtvrteční reporty Nike, FedEx a Micron.
Fed a nejistota ohledně sazeb
Prodej akcií v posledních týdnech byl částečně způsoben obavami z pomalejšího ekonomického růstu, což vedlo investory k navýšení očekávání snížení sazeb Fedu v roce 2025 ze dvou na tři. Nicméně inflace je stále nad 2% cílem Fedu a nová cla zavedená Trumpovou administrativou mohou inflaci ještě posílit. Očekává se, že Fed ponechá sazby beze změny, přičemž investoři budou sledovat takzvaný "dot plot", predikci budoucího vývoje sazeb. V prosinci Fed naznačil dvě snížení po 25 bazických bodech v roce 2025, což je o jedno snížení méně, než očekává trh. Michael Gapen z Morgan Stanley očekává, že Fed bude zdůrazňovat trpělivost, zatímco šéf Fedu Jerome Powell bude patrně optimistický, ale upozorní na nejistotu v důsledku fiskální politiky.
Spotřebitelé pod tlakem?
Propad maloobchodních tržbeb v lednu o 0,9 % vedl k obavám, že americká ekonomika začíná zpomalovat. Ekonomové nyní očekávají, že únorová data ukáží nárůst o 0,6 %, což by naznačovalo, že lednový pokles byl spíše korekcí po silném svátečním období. Pokud by data překvapila pozitivně, mohlo by to podpořit akciový trh. Naopak další negativní zprávy by mohly způsobit další tlak na ceny akcií. David Kostin z Goldman Sachs upozornil, že klíčovým rizikem je zhoršující se ekonomická situace, což vedlo Goldman Sachs ke snížení cílové hodnoty S&P 500 v roce 2025 na 6 200 bodů z původních 6 500.
Technologičtí giganti pod tlakem
Propad trhů se obzvláště dotkl takzvané "Magnificent Seven" skupiny technologických gigantů: Nvidia, Alphabet, Amazon, Meta, Apple, Microsoft a Tesla. Většina těchto akcií ztratila kolem 15 % ze svých ročních maxim, Tesla dokonce přes 50 %. Tyto společnosti přesto tvoří zhruba 30 % tržní kapitalizace S&P 500 a jejich vývoj bude klíčový pro další směřování trhů. Scott Chronert z Citi uvedl, že pro další růst trhu je potřeba, aby tyto akcie opět začaly růst. Brian Belski z BMO Capital Markets dodal, že třebaže mohla být hodnota tech gigantů dočasně přestřelená, zůstanou klíčovým motorem amerického akciového trhu. "Jsou to obři, kteří definují růst USA, a nikam nezmizí," uzavřel Belski.