Akcie automobilek po oznámení cel na dovoz aut do USA klesají

Akcie automobilek na burzách v Asii oslabily a klesají i na burzách v Evropě. Je to reakce na středeční oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Spojené státy zavedou 25procentní clo na dovoz všech automobilů a jejich dílů. Ve středu kvůli tomu oslabily také akcie automobilek na amerických burzách.

Akcie automobilek po oznámení cel na dovoz aut do USA klesají
 Redakce
Redakce

Nová cla, pokud budou zachována delší dobu, by mohla zvýšit náklady na nákup průměrného vozu v USA o tisíce dolarů a zbrzdit výrobu v celé Severní Americe. Důvodem je provázanost výrobních procesů mezi Kanadou, Mexikem a Spojenými státy. Podle analytiků banky Goldman Sachs byla téměř polovina z 16 milionů aut prodaných loni v USA dovezena a jejich celková hodnota přesáhla 330 miliard USD (7,6 bilionu Kč).

Akcie automobilky General Motors ve středu v USA oslabily o osm procent, akcie automobilek Ford a Stellantis pak odepsaly zhruba 4,5 procenta. V Asii dnes oslabily akcie automobilek Toyota, Honda, Mazda či Hyundai, ztráty se pohybovaly od tří do čtyř procent. Důvodem je hlavně očekávání nižších zisků.

Reklama

Po otevření trhů v Evropě zamířily dolů také akcie evropských automobilek, jako je Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz, Stellantis či Volvo, ale i výrobce autodílů Continetal. Investoři se zaměřují zvláště na Volkswagen, protože podle odhadu společnosti S&P Global Mobility 43 procent jeho aut prodaných v USA pochází z Mexika. Index automobilového sektoru STOXX 600 dopoledne ztrácel více než tři procenta a už smazal skoro všechny letošní zisky, uvedla agentura Reuters. Z evropských trhů si pak nejhůře vede Německo, které patří mezi největší dodavatele aut a jejich dílů do USA.

Relativně nejnižší ztráty zaznamenal v USA výrobce elektromobilů Tesla, který vyrábí většinu aut prodávaných v USA lokálně, ale některé díly dováží. Akcie Tesly ztratily 1,3 procenta.

Reklama

Ztráty akcií některých firem byly nižší i proto, že oznámení o zavedení cel se čekalo. Investoři se navíc domnívají, že vlastnictví automobilu je v USA tak populární, že se auta budou prodávat i nadále.

Trump uvedl, že cla by mohla být pro Teslu neutrální nebo i výhodná. Dodal, že generální ředitel společnosti a jeho blízký spojenec Elon Musk mu ohledně cel neradil. Musk v příspěvku na síti X po zveřejnění zprávy o clech napsal, že cla se dotknou i Tesly, protože některé díly se dováží.

Zvrátit trend se ale dnes podařilo akciím v Číně a Hongkongu, které posílily. Rostly hlavně akcie technologických, ale také automobilových společností. Akciovým trhům pomohlo i to, že banka JPMorgan zlepšila výhled pro čínský trh. Čínští výrobci automobilů a náhradních dílů zvyšují prodej po celém světě, nikoli ale v USA. Jakýkoli dopad oznámených amerických cel tak na ně bude spíše nepřímý.

Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama