Americké akcie rostou navzdory pesimismu spotřebitelů a nejistotě ohledně celních tarifů
Americké akciové trhy v úterý zakončily obchodování již třetí den v řadě růstem. Index S&P 500 přidal 0,1 %, technologický Nasdaq posílil o 0,5 % a Dow Jones zůstal víceméně beze změny. Investoři zpracovávali náznaky prezidenta Trumpa, že plánované cla s účinností od 2. dubna nemusí být tak plošná, jak se původně obávalo.

Trump uvedl, že "mnoha zemím dá výjimku", ale zároveň pohrozil novými tarify na farmaceutické výrobky, auta a také sekundárními sankcemi pro země dovážející ropu a plyn z Venezuely. Vzhledem k rostoucí nejistotě okolo obchodní politiky zaznívá i obava ze zpomalení americké ekonomiky. Právě nejistota je nepřítelem trhů a trhy by si přály jasnější pravidla. Obavy potvrzuje i vývoj důvěry spotřebitelů. Index spotřebitelské důvěry Conference Boardu spadl v březnu na 92,9 bodu z únorových 100,1, což je nejnižší úroveň za poslední čtyři roky. Ještě horší výhled přinesl tzv. index očekávání, který hodnotí krátkodobý výhled domácností, ten spadl na 65,2 bodu a drží se pod hranicí 80 bodů, jež obvykle signalizuje blížící se recesi. Pesimismus spotřebitelů je patrný i mezi maloobchodníky, kteří již varují před slábnoucí kupní silou, zvýšenými cenami potravin a obavami z inflace a cel.
Nejistota ohledně Trumpovy obchodní politiky dopadá i na komoditní trhy. Ceny mědi v úterý rostly a na burze v Londýně překonaly hranici 10 000 USD za tunu, což je blízko historických maxim. Futures kontrakty na newyorské burze COMEX rovněž přidaly, což je odrazem nejen nových cel, ale i obav o narušení dodávek. Fed zůstává opatrný. Guvernérka Adriana Kuglerová uvedla, že je pro ponechání sazeb beze změny po delší dobu, protože inflační tlaky ustupují pomaleji, než se očekávalo, a růst ekonomiky zpomaluje. Aktuálně zůstávají sazby v pásmu 4,25–4,5 %, přičemž Fed nadále počítá s dvěma sníženími v průběhu roku. Šéf Fedu Powell popsal vývoj jako „mírné zpomalení“, které ale zatím nesignalizuje přímé ohrožení recesí.