Americká společnost Meta dostala v Koreji pokutu za sběr citlivých informací
Americká internetová společnost Meta Platforms dostala v Jižní Koreji pokutu 21,6 miliardy wonů (přes 364 milionů Kč). Sankce je za to, že firma podle úřadů skoro čtyři roky nezákonně shromažďovala osobní údaje téměř milionu uživatelů facebooku. Meta informace předávala inzerentům a také nedostatečně zabezpečovala své stránky.
Jihokorejský úřad pro ochranu osobních údajů vyměřil Metě pokutu za nelegální shromažďování informací o náboženském vyznání, politických názorech a sexuální orientaci lidí. Úřad rovněž uvedl, že pokuta je za období od července 2018 do března 2022, kdy Meta sdílela údaje přibližně 980.000 uživatelů facebooku zhruba se 4000 inzerenty.
"Přestože společnost Meta tyto citlivé informace shromažďovala a používala je pro individualizované služby, ve svých zásadách pro nakládání s údaji se o tomto použití zmiňovala pouze vágně a nezískala k tomu konkrétní souhlas," uvedl předseda vyšetřovací komise I Un Čung.
Meta podle něj sbírala údaje analýzou stránek, které uživatelé facebooku lajkovali, nebo reklam, na které klikali. Firma také ohrozila soukromí uživatelů tím, že neodstranila nebo nezablokovala neaktivní stránky, které hackeři mohli používat k falšování identit a požadovat obnovení hesel k účtům jiných uživatelů. Tyto požadavky Meta schvalovala bez řádného ověření.
Jihokorejská pobočka amerického podniku uvedla, že rozhodnutí komise "pečlivě přezkoumá", další komentář ale neposkytla.
V roce 2022 úřady v Jižní Koreji vyměřily americkým společnostem Google a Meta pokutu 100 miliard wonů (téměř 1,7 miliardy Kč) za to, že sledovaly chování spotřebitelů na internetu bez jejich souhlasu a že využívaly jejich údajů pro cílenou reklamu. V roce 2020 jihokorejské úřady vyměřily Metě pokutu 6,7 miliardy wonů (118 milionů Kč) za to, že poskytla osobní údaje třetím stranám bez souhlasu uživatelů.