Americké akciové trhy v úterý uzavřely mírně v červených číslech
Index S&P 500 oslabil o 0,2 %, Dow Jones klesl o 0,4 % a technologický Nasdaq odepsal 0,1 %. Pokles nastal i přesto, že všechny tři hlavní indexy dopoledne rostly. Trh se mírně uklidnil po předchozích prudkých pohybech, které vyvolávaly nepředvídatelné výroky prezidenta Trumpa o clech.

Nejistota ale zůstává. Zatímco se diskutuje o možném uvolnění cel na automobily, Trump zároveň prosazuje nová cla na dovoz polovodičů a farmaceutik. Čína mezitím reagovala další eskalací a nařídila leteckým společnostem, aby pozastavily převzetí nových letadel od Boeingu, což poslalo její akcie o 2 % dolů. Kromě cel investoři bedlivě sledovali také výsledkovou sezónu. Bank of America a Citigroup oznámily silné kvartály a akcie obou bank reagovaly růstem. Johnson & Johnson sice překonal očekávání zisku i tržeb, ale akcie ztratily 1 % kvůli obavám z dopadu cel na jejich zdravotnickou divizi, společnost odhaduje ztrátu kolem 400 milionů USD, z čehož až 70 % pochází z vývozu do Číny. V sektoru maloobchodu došlo k plošnému poklesu, Amazon, Nike i Lowe’s odepsaly zhruba 2 %. Výrazně naopak posílil Palantir, a to o 5 %, po oznámení smlouvy s NATO na dodávku AI vojenského systému MSS NATO.
Zatímco sektory spotřebního zboží a průmyslu čelí tlaku, technologické firmy mohou díky výjimkám na spotřební elektroniku, servery a GPU těžit. Nvidia oznámila investici 500 miliard dolarů do AI infrastruktury v USA a Trump slíbil zrychlení schvalovacích procesů pro podobné projekty. Celkové závazky Big Techu na rozvoj AI v USA tak přesáhly 1,6 bilionu dolarů. Na makroúrovni se mění nálada investorů k horšímu, podle průzkumu Bank of America již většina (49 %) očekává „tvrdé přistání“ ekonomiky, zatímco očekávání měkkého přistání prudce kleslo (na 37 % z předchozích 64 %). Tento obrat odráží obavy, že cla mohou ekonomiku stáhnout do recese, i když Fed zatím dokázal udržet inflaci pod kontrolou.
Index S&P 500 sice zaznamenal dva dny růstu v řadě, ale současně vytvořil tzv. „death cross“, kdy krátkodobý (50denní) průměr klesá pod dlouhodobý (200denní), což bývá považováno za medvědí signál. Navíc přetrvává volatilita na dluhopisovém trhu, výnos 10letých státních dluhopisů vyskočil na 4,38 %, což tlačí vzhůru i hypotéky nad 7 %. Růst výnosů je interpretován jako nedůvěra investorů v řešení obchodního konfliktu. Retailoví investoři ale na rozdíl od institucionálních využívají propadů k nákupům. Podle dat VandaTrack došlo 3. dubna k rekordnímu objemu nákupů ze strany malých investorů (3 miliardy USD), což ukazuje, že víra v „buy the dip“ přetrvává.