Americké akcie se propadají, technologický sektor je i nadále v čele poklesu

Americké akcie v úterý oslabily, když technologicky orientovaný index Nasdaq Composite klesl o 1,7 %. Investoři se obávají ekonomického zpomalení a vyčkávají na signály z dvoudenního zasedání Federálního rezervního systému.

Americké akcie se propadají, technologický sektor je i nadále v čele poklesu
Timur Barotov
Timur Barotov

Nejvíce zasaženy byly akcie společnosti Nvidia, které ztratily 3 % poté, co její každoroční konference GTC nenaplnila očekávání investorů. Akcie dalších společností ze skupiny "Magnificent Seven", také zaznamenaly ztráty. Tato skupina firem v tomto kvartálu vykazuje nejhorší výsledky za více než dva roky.

Nvidia, Apple a General Motors v centru dění

Nvidia představila na konferenci GTC svůj nejnovější AI čip Blackwell Ultra, který bude uveden na trh ve druhé polovině tohoto roku. Firma také oznámila partnerství s General Motors na vývoji autonomních vozidel. Akcie GM po oznámení klesly o 1 %, Nvidia ztratila přes 3 %. Apple zaznamenal masivní propad tržní kapitalizace, který dosáhl 700 miliard USD od prosincového maxima. Hlavními důvody jsou zpoždění ve vývoji AI asistentky Siri, možné negativní dopady cel ze strany Trumpovy administrativy a regulatorní tlaky v oblasti vyhledávání. Tesla se zase potýká s rostoucí konkurencí z Číny, kde společnost BYD představila novou rychlodobíjecí technologii. Mezitím Alphabet oznámil akvizici kyberbezpečnostní startupu Wiz za 32 miliard USD, což je jeho největší akvizice v historii.

Komodity a další makroekonomické faktory

Futures na zlato dosáhly nového historického maxima nad 3 040 USD za unci v důsledku eskalace geopolitického napětí mezi Izraelem a Gazou. Naopak ropa oslabila, když se cena americké WTI propadla na 67,25 USD za barel. Stále se spekuluje o budoucí produkci OPEC+ a možných dodatečných sankcích proti Rusku. Futures na stříbro vzrostly o 19 % za poslední rok, trh reagoval na možné dopady cel ze strany Trumpovy administrativy na dovoz z Mexika a Kanady. Na trzích tak pokračuje nervozita, přičemž investoři budou sledovat zítřejší kroky Fedu, dopady geopolitiky a budoucnost technologických gigantů.

Timur Barotov
Timur Barotov
analytik BHS

Pracuje na pozici analytika u obchodníka s cennými papíry BH Securities a.s., kde odpovídá za tvorbu prognóz a analýzu prostředí na kapitálových trzích s převážným zaměřením na americké trhy. Vystudoval magisterský obor financí na Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy a věnuje se investování již od počátku svých studií. Mezi jeho profesní zkušenosti se řadí i poradenství v oblasti fúzí a akvizic a projektová analytika týkající se valuací společností.

Další články autora
Reklama

Vědomosti dne

Jak obchodovat s akciemi

Svět velkých financí a tradingu na burzách je nyní otevřenější, než kdy dřív. Investiční strategie, které byly dříve výsadou malé skupiny finančníků, jsou dnes přístupné každému, kdo si zřídí účet u brokera, kterých je celá řada. Než se ale investor vrhne do světa obchodování akcií, měl by znát základní termíny a principy.

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Reklama
Reklama