Americké akcie v pondělí kolísaly
Investoři se tento týden zaměří na řadu údajů z trhu práce Spojených států v čele s páteční zářijovou zprávou o zaměstnanosti. Pozornost budou poutat také aktualizované údaje o aktivitě v sektoru služeb a zpracovatelském průmyslu, účastníci trhu se budou snažit rozpoznat jak rychle americká ekonomika zpomaluje.
Investoři reagovali na slib předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, že udělá vše pro to, aby udržel ekonomiku v chodu, a zároveň naznačil, že nebude spěchat s budoucím snižováním sazeb. „Celkově je ekonomika v solidní kondici; hodláme použít naše nástroje, abychom ji v ní udrželi,“ řekl Powell v projevu před Národní asociací pro podnikovou ekonomiku v Nashvillu. Jeho poznámky zazněly několik dní před zveřejněním klíčové měsíční zprávy o zaměstnanosti a snížily očekávání investorů ohledně dalšího snížení o 50 bazických bodů. Podle nástroje CME FedWatch sázky trhu na další půlprocentní snížení v pondělí odpoledne klesly na 35 % oproti 53 % před jedním dnem. Index S&P 500 nakonec vzrostl o 0,2 %, podobně i Nasdaq Composite. Průmyslový index Dow Jones mezitím skončil na červené nule.
Scénář, kdy Fed snižuje sazby v absenci výrazné ekonomické slabosti je pro akcie velmi příznivý. Proto bude zpráva o zaměstnanosti, která bude silnější, než se očekávalo, pravděpodobně vnímána jako pozitivní pro akcie. Podle údajů agentury Bloomberg se očekává, že zářijová zpráva o pracovních místech ukáže, že v americké ekonomice přibylo 130 000 pracovních míst mimo zemědělský sektor, přičemž nezaměstnanost se drží na stabilní úrovni 4,2 %. V srpnu v americké ekonomice přibylo 142 000 pracovních míst, zatímco míra nezaměstnanosti klesla na 4,2 %. Jakékoli údaje, které naznačují, že se spotřebitelské výdaje nepropadají a že není znát slabost v ekonomice, které se lidé obávají a které se obává Fed, to vše bude pozitivní pro akciové trhy. Pokud se ale ukáže, že začali snižovat sazby, protože se oprávněně obávají slabosti na trhu práce, snížení sazeb nebude v takovém případě vnímáno pozitivně a akcie mohou odevzdat část svých zisků z posledních měsíců.
Akcie společnosti Stellantis se propadly o téměř 13 %, protože automobilka snížila svůj odhad zisku na rok 2024. Namísto kladného cash flow za tento rok nyní Stellantis očekává záporné cash flow v rozmezí 5,58 až 11,17 miliardy USD. Automobilka rovněž uvedla, že v letošním roce očekává upravenou marži provozního zisku v rozmezí 5,5 až 7 %, což je méně než dvouciferná marže, kterou Stellantis původně předpokládal. „Zhoršení globální situace v průmyslu odráží nižší prognózu trhu pro rok 2024 než na začátku období, zatímco konkurenční dynamika se zintenzivnila jak kvůli rostoucí nabídce v průmyslu, tak kvůli zvýšené čínské konkurenci,“ uvedla společnost Stellantis ve své zprávě. Ford a GM se po zprávě rovněž obchodovaly níže.