Americké akcie ve středu vzrostly, díky uspokojivým výsledkům velkých bank
Také díky nižší než očekávané inflaci v USA. Referenční index S&P 500 vyskočil o více než 1,8 %, zatímco Dow Jones vzrostl o více než 1,6 %. Mezitím technologický Nasdaq Composite vzrostl o 2,5 %. Akcie vyrazily vzhůru poté, co index spotřebitelských cen v prosinci ukázal pokrok směrem k 2% inflačnímu cíli Fedu.
Výnos desetiletých státních dluhopisů po tomto údaji klesl o více než 13 bazických bodů a obchodoval se kolem 4,65 %. Index menších podniků Russell 2000, který je citlivý na úrokové sazby, v reakci na to prudce vzrostl a zvýšil se o téměř 2 %. Náladu podpořily také zprávy o výsledcích hospodaření bank na Wall Street, které přinesly prudký růst zisků díky oživení obchodů a posílení investičního bankovnictví. Banka JPMorgan Chase naplnila optimistická očekávání analytiků a již druhý rok po sobě dosáhla rekordního zisku, zatímco zisk banky Goldman Sachs překonal odhady. Také společnosti BlackRock, Wells Fargo a BNY zaznamenaly skvělá čtvrtletí.
Výrazný pokles výnosu desetiletých státních dluhopisů až na 4,65 % vyvolal ve středu opětovný zájem o riziková aktiva. Jak jsme však zdůrazňovali, nedávný růst výnosů státních dluhopisů USA vzhůru byl způsoben mnoha důvody, nejen očekáváním vyšší inflace. A jedna pozitivní zpráva o indexu spotřebitelských cen ještě neznamená, že nedávné vyšší sazby již nejsou pro akcie překážkou. Ještě je příliš brzy na to, abychom to označili jako vrchol výnosů dluhopisů, pokud nová Trumpova administrativa přinese větší fiskální výdaje, než se očekávalo, výnosy by mohly zahájit další pohyb vzhůru.
Minulý pátek vyděsila trh prosincová zpráva o zaměstnanosti, která byla lepší, než se očekávalo, a zavedla diskusi o tom, že Fed úrokové sazby v letošní mroce vůbec nesníží. Středeční zveřejnění amerického indexu spotřebitelských cen (CPI) ovšem tyto obavy zmírnilo. Na „jádrové“ bázi (odstraňuje volatilnější náklady na potraviny a plyn) ceny ve srovnání s předchozím rokem vzrostly o 3,2 %. Jednalo se o první pokles jádrového indexu spotřebitelských cen od července. Ačkoli ekonomové nevěří, že tyto údaje přimějí Fed ke snížení úrokových sazeb na lednovém zasedání, někteří z nich vidí cestu ke snížení sazeb později v roce 2025. Detaily prosincových údajů by měly být povzbudivé i pro Fed, přičemž mnohé složky do značné míry odpovídají očekávání a jsou v souladu s normami před pandemií.