Americké akcie zakončily seanci bez výraznějších změn
Investoři se vyrovnávali s nedávným výprodejem na trhu dluhopisů a s další vlnou zpráv o hospodářských výsledcích. Indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average uzavřely těsně pod nulovou hranicí, zatímco technologický Nasdaq Composite si polepšil o zhruba 0,2 %.
Akcie postupují opatrně v souvislosti s rostoucími pochybnostmi, že Fed bude pokračovat v agresivním snižování sazeb - nebo že se dokonce v listopadu rozhodne sazby nadále nesnižovat. Ve hře jsou silné ekonomické údaje, opatrná slova FEDu a obavy z fiskálního dopadu volebního vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Uprostřed nejistoty se výnos desetiletých státních dluhopisů ustálil kolem 4,2 %. Prodej dluhopisů zatížil akcie citlivé na úrokové sazby, jako jsou například nemovitosti.
Akcie společnosti Trump Media & Technology Group se v úterý dostaly na nejvyšší úroveň od července a vzrostly až o 10 %, protože investoři vsadili na to, že bývalý prezident Donald Trump má nyní větší šanci vyhrát listopadové volby, které se uskuteční přesně za dva týdny. Akcie sociální mediální platformy republikánského kandidáta Truth Social, zaznamenaly v poslední době prudký nárůst, protože domácí i zahraniční sázkové trhy se posouvají ve prospěch Trumpova vítězství, to komunikují předpovědní weby jako Polymarket, PredictIt a Kalshi ukazují. Průměrné celostátní průzkumy však ukazují, že oba kandidáti jsou v těsném souboji, zejména v klíčových státech jako Pensylvánie a Michigan, které pravděpodobně rozhodnou o osudu voleb.
Výnosy státních dluhopisů v posledním měsíci prudce vzrostly v souvislosti s řadou ekonomických údajů, které byly silnější, než se očekávalo, a s náznaky, že cesta inflace k 2% cíli Fedu může trvat déle, než se původně doufalo. Díky těmto údajům vzrostl výnos desetiletých státních dluhopisů za poslední měsíc o téměř 50 bazických bodů a pohybuje se v blízkosti 4,2 %, což je nejvyšší úroveň od července. To poněkud zatěžuje akciové trhy a obzvlášť pak menší společnosti, obavy z recese se tak přeměňují v obavy z opakovaného nárůstu inflace. Často se tak v souvislosti s nynějším průběhem inflace cituje dění v USA v osmdesátých letech, kdy inflace reakcelerovala na nové výšiny poté co si trhy a Fed mysleli, že mají vyhráno.