Zmatené trhy a nová vlna celních nejistot
Americké akcie zakončily uplynulý týden růstem, i když celkové tržní klima nadále ovládá nervozita z celní politiky prezidenta Trumpa. Index S&P 500 zažil nejlepší týden za více než rok, přesto ale zůstává o 6 % níže oproti hodnotám z 2. dubna, kdy Trump poprvé oznámil nové cla.

Nasdaq a Dow Jones od té doby ztratily zhruba 5 %. Víkendová informace o výjimkách z cel pro klíčové technologické produkty jako jsou smartphony, čipy nebo notebooky nejspíš podpoří akcie Applu a Nvidie. Trhy minulé týdny prudce reagovaly na náhlé zvraty v Trumpově komunikaci. Po středečním oznámení 90denní pauzy recipročních cel akcie vystřelily vzhůru, Nasdaq si připsal přes 12 %, což byl druhý nejlepší den v historii. Jenže ve čtvrtek Bílý dům uvedl, že celková sazba cel na Čínu dosáhne 145 %, nikoliv 125 %, jak původně tvrdil Trump. To poslalo trh zpět dolů, Nasdaq ztratil 4,3 %. Přetrvávající nejistota okolo obchodní politiky tak zůstává hlavním motorem výkyvů trhů.
Makrodata, výsledková sezóna a obavy z recese
Kromě cel se investoři budou tento týden soustředit na ekonomická data a výsledkovou sezónu. Ve středu budou zveřejněny maloobchodní tržby za březen, očekává se meziměsíční růst o 1,4 %, po slabém únorovém zvýšení o 0,2 %. Oči investorů budou rovněž upřeny na výsledky firem jako Goldman Sachs, Bank of America, Netflix nebo Johnson & Johnson. První náznaky ukazují, že si firmy dávají pozor. Delta například stáhla výhled na celý rok a šéf JPMorgan Jamie Dimon varoval před „značnými turbulencemi“. Kevin Gordon ze Schwabu shrnul současnou náladu slovy: „nejnepřehlednější prostředí od pandemie". Ekonomové zároveň bijí na poplach kvůli rostoucímu riziku recese. Slabý začátek roku, kombinovaný s možným růstem cen v důsledku cel, může oslabit spotřebu ve druhé polovině roku. Ve Wells Fargo už varují, že spotřebitelé se v březnu a dubnu předzásobili dražším zbožím a následně omezí své výdaje v dalších měsících. Fed mezitím zůstává ve vyčkávacím režimu.
Dluhopisový trh
Vedle akcií se pozornost přesunula i na trh dluhopisů, který zažil největší výprodej od listopadu 2021. Výnos desetiletého amerického dluhopisu prudce vzrostl a investoři se obávají, že současná kombinace růstu výnosů, stagflace a obchodních válek by mohla vyústit v hlubší systémové problémy. Typicky by takové prostředí vedlo ke zvýšenému zájmu o bezpečné investice jako jsou americké dluhopisy nebo dolar, tentokrát ale došlo k opaku. Dolar oslabil a dlouhodobé dluhopisy byly masivně prodávány, což podle některých expertů může znamenat začátek „kapitálového útěku“ z USA. Mohlo jít o signál, že zahraniční i domácí kapitál ztrácí důvěru v americká aktiva a ve výhled americké ekonomiky.