Americký výrobní ISM Index nákupních manažerů má za sebou další měsíční pokles
Zářijový výrobní index ISM zaznamenal hodnotu 50,9, čímž zaostal za očekáváním 52,2...
KLÍČOVÉ ÚDAJE
- Zářijový výrobní index ISM zaznamenal hodnotu 50,9, čímž zaostal za očekáváním 52,2. Index klesl o 1,9 procentního bodu ze srpnové hodnoty 52,8.
- Nové objednávky klesly o 4,2 procentního bodu na 47,1 bodu, zatímco nové vývozní objednávky klesly o 1,6 procentního bodu na 47,8 bodu.
- Dílčí index nevyřízených objednávek dosáhl 50,9 bodu, což je pokles o 2,1 procentního bodu ze srpnových 53,0.
- Index produkce vzrostl o 0,2 procentního bodu na 50,6 bodu, zatímco index zaměstnanosti klesl o 5,5 procentního bodu na 48,7 bodu.
- Dílčí index dodávek klesl na 52,4 z 55,1 v srpnu. Dodací lhůty se prodloužily a jsou aktuálně nejpomalejší od ledna 2020.
- Devět z 18 výrobních odvětví vykázalo v září růst. Růst byl veden nekovovými minerálními produkty; Strojní zařízení; Plasty a pryžové výrobky; Různé zpracovatelské práce; Oděvy, kůže a přidružené výrobky; a dopravní zařízení.
KLÍČOVÉ DŮSLEDKY
Výrobní index ISM zaznamenal v září další pokles, když se dostal mírně nad 50 bodů, což je hranice růstu. Podrobnosti zprávy byly rozhodně negativní, nové objednávky, nové vývozní objednávky a zaměstnanost klesaly. Navíc pouze polovina z 18 průmyslových odvětví vykázala růst.
Dobrou zprávou je, že narušení na straně nabídky se nadále zmírňuje, což niveluje jeden z klíčových inflačních impulzů z minulého roku. Zlepšení však přichází jako vedlejší produkt změkčující se poptávky, protože vyšší úrokové sazby si vybírají svoji daň.
Navzdory lepším nabídkovým podmínkám je výhled růstu rozhodně křehký. Nedávné signály Fedu, že k potlačení inflace budou zapotřebí ještě vyšší úrokové sazby, nevěstí nic dobrého pro trvalé nákupy citlivé na sazby. Při pohledu do budoucna bude boj Fedu proti inflaci i nadále pracovat na ochlazování poptávky a vytváření výrazného tlaku na výrobní sektor.