Americký výrobní ISM Index nákupních manažerů má za sebou další měsíční pokles

Zářijový výrobní index ISM zaznamenal hodnotu 50,9, čímž zaostal za očekáváním 52,2...

Americký výrobní ISM Index nákupních manažerů má za sebou další měsíční pokles
 Redakce
Redakce

KLÍČOVÉ ÚDAJE

  • Zářijový výrobní index ISM zaznamenal hodnotu 50,9, čímž zaostal za očekáváním 52,2. Index klesl o 1,9 procentního bodu ze srpnové hodnoty 52,8.
  • Nové objednávky klesly o 4,2 procentního bodu na 47,1 bodu, zatímco nové vývozní objednávky klesly o 1,6 procentního bodu na 47,8 bodu.
  • Dílčí index nevyřízených objednávek dosáhl 50,9 bodu, což je pokles o 2,1 procentního bodu ze srpnových 53,0.
  • Index produkce vzrostl o 0,2 procentního bodu na 50,6 bodu, zatímco index zaměstnanosti klesl o 5,5 procentního bodu na 48,7 bodu.
  • Dílčí index dodávek klesl na 52,4 z 55,1 v srpnu. Dodací lhůty se prodloužily a jsou aktuálně nejpomalejší od ledna 2020.
  • Devět z 18 výrobních odvětví vykázalo v září růst. Růst byl veden nekovovými minerálními produkty; Strojní zařízení; Plasty a pryžové výrobky; Různé zpracovatelské práce; Oděvy, kůže a přidružené výrobky; a dopravní zařízení.


Reklama

KLÍČOVÉ DŮSLEDKY

Výrobní index ISM zaznamenal v září další pokles, když se dostal mírně nad 50 bodů, což je hranice růstu. Podrobnosti zprávy byly rozhodně negativní, nové objednávky, nové vývozní objednávky a zaměstnanost klesaly. Navíc pouze polovina z 18 průmyslových odvětví vykázala růst.

Reklama

Dobrou zprávou je, že narušení na straně nabídky se nadále zmírňuje, což niveluje jeden z klíčových inflačních impulzů z minulého roku. Zlepšení však přichází jako vedlejší produkt změkčující se poptávky, protože vyšší úrokové sazby si vybírají svoji daň.

Navzdory lepším nabídkovým podmínkám je výhled růstu rozhodně křehký. Nedávné signály Fedu, že k potlačení inflace budou zapotřebí ještě vyšší úrokové sazby, nevěstí nic dobrého pro trvalé nákupy citlivé na sazby. Při pohledu do budoucna bude boj Fedu proti inflaci i nadále pracovat na ochlazování poptávky a vytváření výrazného tlaku na výrobní sektor.

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama