Brambory pěstujeme na historicky nejmenší ploše

Podle aktuálních odhadů sklizní se letos urodilo 7 930 tisíc tun základních obilovin...

Brambory pěstujeme na historicky nejmenší ploše
Štěpán Křeček
Štěpán Křeček

Podle aktuálních odhadů sklizní se letos urodilo 7 930 tisíc tun základních obilovin včetně kukuřice na zrno, což je o 3,4 procenta méně než před rokem. Přesto se pohybujeme o 1,3 procenta nad pětiletým průměrem. Osevní plocha sice mírně klesla, ale to bylo více než kompenzováno vyšším hektarovým výnosem.

Výrazné zhoršení zaznamenala úroda brambor. Těch se dle odhadu vypěstovalo pouze 533 tisíc tun, což představuje meziroční pokles o 18,6 procenta. Letos zemědělci osázeli bramborami jen 21 tisíc hektarů, což je nejméně v historii sledování statistik. Navíc hektarový výnos klesl o 15,7 procenta, takže letošní úroda brambor je bohužel velmi slabá.

 Předpokládaná sklizeň cukrovky ve výši 3 763 tisíc tun je meziročně nižší o 7,2 procenta. Po šesti letech od ukončení unijních kvót na cukr se osevní plocha cukrové řepy snížila o 7 hektarů. Realita nám tedy jasně ukazuje, že dříve kritizované unijní kvóty nám v produkci cukrovky příliš nebránily a po jejich zrušení stejně nakonec pěstujeme cukrovku na menší ploše.

Reklama

Vědomosti dne

Proč cena zlata stále roste?

Zlato je cenný kov, který provází lidstvo po tisíciletí. Vždy bylo symbolem bohatství a napříč věky vždy dokázalo udržet svou hodnotu. A právě v tom spočívá jeho přitažlivost pro investory. Je to aktivum, které dlouhodobě obstálo přes všechny krize a ekonomické turbulence. Proč je zlato dobrá investice a proč jeho cena dlouhodobě roste?

Jak začít investovat

Investování je jedním ze způsobů, jak se účinně bránit proti inflaci a ochránit své peníze. Základem však je, poznat nejprve své možnosti, preference a stanovit si realistická očekávání. Váš investiční plán by měl počítat se třemi základy investování - výnosem, rizikem a likviditou.

Co je inflace a jak se projeví v investování?

Již druhá polovina roku 2021 přinášela první predikce možného turbulentního růstu cen v následujícím obdobím. V České republice v té době také začala pomalu stoupat míra meziroční inflace. Ze standardních z posledních let 2-3 % se inflace ke konci roku vyšplhala na 6,6 % a další růst na sebe nenechal dlouho čekat.

Reklama
Reklama