Brexit a londýnská City
Londýn je domovem pro více než 250 bank. V posledních dnech přípravy na odchod z Británie opět připomněla JPMorgan Chase a HSBC Holdings.
Může se zdát cynické mluvit o hrozbě odchodu Velké Británie z Evropské unie, tedy o tzv. brexitu, v době, kdy se rozhoduje o bankrotu Řecka. Cílem není přilévat olej do ohně, zvláště když pravděpodobnost brexitu je řádově mnohem menší. Toto téma nás bude ale provázet a stojí za povšimnutí, že v některých případech se brexit může dokonce hodit. Třeba ve spojení s jeho důsledky pro londýnskou City.
Velké banky působící v Londýně mají díky brexitu v rukou nezanedbatelný argument, kterým mohou lobbovat za své londýnské zájmy nebo podpořit změny uvnitř vlastní finanční skupiny. Hrozí totiž přesunem části svých aktivit do kontinentální Evropy, pokud se Británie s Evropou rozejde. A Londýn je domovem pro více než 250 bank.
Nejde vůbec o novinku a jistě by nešlo o nějaký překotný úprk. Ale v posledních dnech takové přípravy opět připomněla JPMorgan Chase a HSBC Holdings. A zajímavé je, že případný přesun by nesměřoval do konkurenčních finančních center, jakými je Paříž a Frankfurt. Řeč byla o Lucemburku. Ten nabízí příznivější daňové a provozní podmínky, tedy nižší náklady. Zdá se, že brexit by takovým řešením nabídl možnost zabít dvě mouchy jednou ranou. V každém případě se lze ale již nyní pokoušet ovlivnit nákladové položky v londýnské City.
Zdroj: Hospodářské noviny, Názor Petr Hlinomaz, analytik BH Securities, 22. června, Podniky a trhy. Více zde.