Konec listopadu přinese odvětvový pohled na růst HDP v ČR a v USA
V tomto týdnu budeme sledovat, jak se vybarví růst HDP ve třetím kvartále v ČR i v USA pohledem jednotlivých odvětví. Zajímavý bude také zápis z posledního zasedání Fedu či průzkumy důvěry v německou ekonomiku.
Dnes týden otevře právě německý průzkum institutu Ifo, který měří sentiment firem ohledně současné situace a budoucího vývoje ekonomiky. Podle našeho odhadu by hodnocení aktuálního vývoje mělo zůstat prakticky beze změny (odhad 85,5 vs 85,7 v říjnu), obdobně jako výhled do budoucna (odhad 87,5 vs 87,3 v říjnu). Celkový sentiment by tak mohl zůstat na svém (86,5 bodů).
Zítra ze Spojených států dorazí index spotřebitelské důvěry, která by dle tržních očekávání mohla v listopadu vzrůst až na 113 bodů (vs 108,7 v říjnu). Jednalo by se tak o nejvyšší úroveň důvěry v letošním roce, což může odrážet pozitivní ekonomická očekávání spotřebitelů po prezidentských volbách. Z nemovitostního trhu dorazí statistiky prodejů nových domů, které by se měly mírně snížit. Také bude zveřejněn zápis z listopadového zasedání Fedu, na kterém došlo ke snížení úrokových sazeb o 25 bb.
Ve středu bude publikována pro změnu spotřebitelská důvěra v Německu, a to prostřednictvím instituce GfK na měsíc prosinec. Trh neočekává téměř žádnou změnu (odhad -18,2 vs -18,3 v listopadu). Z USA dorazí zpřesněný odhad ekonomického růstu ve třetím kvartále, který podle původního odhadu dosáhl 2,8 % r/r v anualizovaném vyjádření. Očekává se potvrzení původních čísel. Souběžně však budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby, statistiky osobních příjmů a výdajů, a zejména pak cenový index PCE, který by měl podle odhadů v říjnu vzrůst z 2,1 % na 2,3 % r/r (0,2 % m/m).
Čtvrtek přinese odhad listopadové inflace v Německu, očekává se meziměsíční pokles cen, který by však přesto v meziročním vyjádření znamenal zvýšení cenové hladiny na 2,2-2,5 % (v závislosti na metodice). Ve Spojených státech se bude slavit Den díkůvzdání a trhy zůstanou zavřeny.
Pátek bude ve znamení druhého odhadu růstu HDP v Česku, kde podle původního odhadu ekonomika ve třetím kvartále zaostala za očekáváními a vzrostla jen o 0,3 % k/k (1,3 % r/r). Z Německa dorazí data za maloobchodní tržby za říjen a nezaměstnanost v listopadu, v eurozóně pak bude zveřejněna listopadová míra inflace (očekává se její zrychlení z 2 % na 2,4 % r/r).
Pohled zpět:
Závěr minulého týdne připravil trojité kombo indexů PMI pro zpracovatelský průmysl v Německu, v eurozóně a v USA. Výsledky dopadly převážně v souladu s očekáváním a ve všech případech bylo potvrzeno zhoršování podmínek průmyslového sektoru v podobném tempu jako předchozí měsíc. Negativní překvapení však přinesla eurozóna, kde pod klíčovou hranici růstu (50 bodů) tentokrát poklesl i index PMI ve službách, což v rámci analytické obce nikdo neočekával. Naopak ve Spojených státech se službám dařilo výrazně lépe, když jejich index vzrostl z 55 na 57 bodů (vs odhad 55,2).
Zklamání však nezůstalo jen na Evropě, když finální výsledek průzkumu University of Michigan zaostal za očekáváními a spokojenost amerických spotřebitelů poklesla dokonce i oproti původnímu odhadu (71,8 vs původních 73 bodů). Mírně znepokojivě působil i nárůst inflačních očekávání v 5letém horizontu z 3,1 na 3,2 %.
Akciové trhy uzavřely minulý týden v zisku, americký index S&P 500 jen za pátek přidal +0,35 %, a za celý týden tak poporostl o 1,62 %. Výkonnost německého DAX v pátek dosáhla +0,92 %, týdenní výkonnost pak o něco slabších +0,38 %. Pražská burza se také zazelenala, v pátek index PX přidal 0,37 %, za celý týden skončil výše o 1,17 %. Koruna se drží nad hranicí 25,30 EUR/CZK.