Spotřebitelská důvěra v USA může po volbách vzrůst nejvýše za rok
V posledních měsících se důvěra spotřebitelů v americkou ekonomiku vyvíjela jako na houpačce, zářijový pokles byl v říjnu následován dokonce nejsilnějším meziměsíčním nárůstem od března 2021, stále však důvěra zůstala níže oproti letošnímu maximu z ledna (110,9).
To by se mohlo změnit právě dnes s novými čísly za listopad, kdy je predikován růst ze 108,7 bodů v říjnu na 111,3 bodů. Vítr do plachet mohl spotřebitelskému optimismu v listopadu přidat i výsledek prezidentských voleb, jelikož avizovaná hospodářská politika Donalda Trumpa by mohla mít v krátkém období pozitivní dopad na ekonomický růst USA. Naopak pokles inflačních očekávání však může být ještě pomalejší. Dále dnes bude zveřejněn počet prodejů nových domů během října, který by dle analytiků mohl klesnout z 0,738 mil. v září na 0,725 mil. domů. Ve večerních hodinách bude zveřejněn ještě zápis z posledního měnově-politického zasedání Fedu, což může být zajímavým dílkem do skládačky informací i s ohledem na následující zasedání v prosinci, kdy se centrální bankéři budou pravděpodobně rozhodovat o dalším snížení či naopak udržení stability sazeb. Naše prognóza předpokládá, že Fed sazby opět sníží, a to v rozsahu -25 bb, varianta stability je však takřka srovnatelná. Aktuální pravděpodobnost prosincového „cutu“ dosahuje 53,5 %.
Pohled zpět:
Včerejší den byl zklamáním pro německou ekonomiku, když souhrnný sentiment firem v rámci rozsáhlého průzkumu institutu Ifo klesnul z 86,5 bodů na 85,7 bodů (vs odhad analytiků 86,0). K poklesu došlo zejména zhoršením hodnocení aktuálních podmínek, které zaznamenaly propad z 85,7 na 84,3 bodů. Mediánový odhad v rámci průzkumu Reuters přitom počítal s prakticky totožnou hodnotou jako předchozí měsíc. Vyrovnat celkový sentiment nepomohl ani index očekávání, který sice skončil těsně nad odhady (87,2 vs odhad 87,0), oproti říjnu však stále šlo o mírné zhoršení (-0,1 b.). Pohledem jednotlivých odvětví nyní panuje nejhorší nálada ve stavebnictví, které na poslední příčce vystřídalo odvětví obchodu. Tam se poněkud překvapivě jako v jediném odvětví v listopadu nálada zlepšila, což může vycházet z rostoucích mezd, které poskytují podporu výdajům na spotřebu, přesto však hodnocení v oblasti obchodu zůstává hluboce záporné. Dále se podmínky zhoršily ve zpracovatelském průmyslu, který v Německu trpí již dlouhodobě. Znepokojivý byl i výsledek hodnocení ve službách, kde se sentiment tentokrát obrátil do záporu. Celkově však zhoršení sentimentu jde spíše za dlouhodobým oslabením německé ekonomiky než za specifiky tohoto měsíce, jakým byly např. prezidentské volby v USA, jelikož zhruba polovina odpovědí dorazila již před touto událostí a podle prezidenta institutu Ifo, prof. Fuesta, nebyly zaznamenány signifikantní rozdíly mezi vzorky. Zároveň je však značná vyšší nejistota, ke které mohl přispět i rozpad německé vládní koalice.
Akciovým trhům v zahraničí se včera dařilo, když index S&P 500 v USA vzrostl o 0,30 %, zatímco německý index DAX posílil o 0,43 %. Poraženým zůstal index PX pražské burzy, který poklesl dokonce o 1,05 %. Koruna mírně posílila a dostala se zpět pod úroveň 25,30 EUR/CZK, ačkoli dnes ráno se obchoduje opět mírně slabší. Včerejší vývoj probíhal i na pozadí slabšího dolaru, když investoři s potěšením přijali zprávy o nominaci manažera hedgového fondu, Scotta Bessenta, na pozici ministra financí v budoucí Trumpově vládě. Bessent je vzhledem ke svým ekonomickým pozicím a nedávným vyjádřením ohledně celní politiky vnímán jako zastánce mírnějšího přístupu, který by mohl částečně korigovat některé Trumpovy odvážnější hospodářsko-politické plány.